Urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, uzyskując 56,1 proc. poparcia został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia. Jego kontrkandydat w II turze wyborów Waldemar Szumny z PiS otrzymał 43,9 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll Ipsos.

Według sondażu przeprowadzonego dla Polsatu, TVN i TVP frekwencja w Rzeszowie wyniosła 45,5 proc.

Fijołek dziękuje wyborcom

"Prawie 30 lat jestem w działalności publicznej, społecznej i politycznej. Wiele przeszedłem, wiele przeżyłem. Także te niezwykle trudny wybory trzy lata temu. Ale chyba ta kampania była najtrudniejszą w moim życiu. I nadal jeszcze jest" - powiedział Fijołek po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Przypomniał, że dwa tygodnie temu pomyłka sondażowa wyniosła 7 procent. "Czekamy na wyniki i wtedy będziemy wiedzieć jak naprawdę zagłosowali rzeszowianie" - podkreślił. Podziękował mieszkańcom Rzeszowa, ze poszli i zagłosowali w II turze wyborów. "Demokracja bez was nie miałaby najmniejszego sensu" - zaznaczył Fijołek.

Podziękował również kontrkandydatowi w II turze i wszystkim kontrkandydatom z I tury wyborów.

Starcia II tury. Wybory w 60 miastach prezydenckich

Dogrywki o fotel prezydenta odbyły się w ponad połowie miast, w których to stanowisko funkcjonuje. Na 107 miast prezydenckich, aż w 60 przeprowadzona została II tur wyborów samorządowych. Ponadto, w dziewięciu spośród osiemnastu miast wojewódzkich (licząc podwójnie stolice dla województw: lubuskiego i kujawsko-pomorskiego) I tura wyborów samorządowych również nie wyłoniła włodarza. W związku z tym dogrywka odbyła się m.in. w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, Rzeszowie i Krakowie.

Wybory samorządowe 2024 – II tura w Rzeszowie

W II turze wyborów samorządowych na prezydenta Rzeszowa walczą:

  • Konrad Fijołek – 37,91 proc. w I turze,
  • Waldemar Szumny – 24,23 proc. w I turze.