Bydgoszcz jest najsilniejszym centrum biznesowym w województwie kujawsko-pomorskim i wciąż dynamicznie się rozwija, oferując dobry klimat dla przedsiębiorczości i kolejnych inwestycji. Zdywersyfikowana gospodarka zapewnia stabilne filary wzrostu gospodarczego, a branżowe raporty potwierdzają wysoką pozycję miasta wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do prowadzenia biznesu w Polsce. Dlaczego inwestorzy stawiają na Bydgoszcz i na jakie wsparcie mogą liczyć ze strony miasta? Oto kilka powodów, dla których warto tu zainwestować.
Silna produkcja w fazie rewolucji przemysłowej

Bydgoszcz to miasto o ugruntowanych tradycjach przemysłowych. Silny i wciąż rozwijający się w oparciu o nowoczesne technologie sektor produkcyjny zatrudnia niemal połowę wszystkich osób pracujących w mieście, zaś industrialna przeszłość Bydgoszczy stanowi ważny kontekst dla tworzenia współczesnego klimatu gospodarczego. Lokalna gospodarka opiera się na takich branżach, jak: elektromaszynowa, środków transportu, narzędziowa i przetwórstwa tworzyw polimerowych, zbrojeniowa, elektroniczna, telekomunikacyjna czy spożywcza, a bydgoskie przedsiębiorstwa z sukcesem operują na europejskich i światowych rynkach, dołączając do grona liderów w swoich branżach. Walory inwestycyjne miasta są doceniane nie tylko przez polskich, lecz także przez wielu zagranicznych inwestorów. Dodatkowo, rozwój i umiędzynarodowienie sektora aktywnie wspierają działania Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Dolina Narzędziowa, posiadającego status Krajowego Klastra Kluczowego.

Przemysł 4.0, innowacyjne rozwiązania, nowe technologie – to napędza dziś bydgoskie firmy, które chcąc dalej wzmacniać swoją konkurencyjność na rynku, inwestują nie tylko w rozwój infrastruktury, lecz także w zasoby kadrowe, gdzie potrzebne są bardzo różnorodne kompetencje. Sprzyjający klimat biznesowy, kapitał ludzki i ogromny potencjał gospodarczy przyczyniają się do rozwoju bydgoskich przedsiębiorstw, którzy śmiało rozwijają się w erze nowej rewolucji przemysłowej.

Dogodna lokalizacja dla branży magazynowo-logistycznej

Mocny sektor produkcyjny, dynamicznie rosnąca branża e-commerce, jak i dogodna lokalizacja miasta wraz z rozbudowywaną siecią dróg ekspresowych, sprzyjają rozwijaniu się w mieście rynku magazynowo-logistycznego, który dziś odgrywa ważną rolę w gospodarce regionu. Centralne umiejscowienie Bydgoszczy na mapie Polski, dostęp do międzynarodowego lotniska, dobre skomunikowanie z portami morskimi w Trójmieście oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi, jak Berlin czy Wrocław – to istotne czynniki przemawiające na korzyść miasta w perspektywie wyboru tej lokalizacji przez inwestorów z sektora magazynowo-logistycznego.

W ciągu ostatnich lat zasoby nowoczesnych powierzchni produkcyjno-magazynowych dynamicznie wzrosły i obecnie zajmują ok. 690 000 m2, a w budowie i na etapie planowania pozostaje ponad 170 000 m2 parków magazynowych o wysokim standardzie. Dedykowana oferta inwestycyjna sprawia, że miasto i tereny sąsiadujące z trasami S5 i S10 zostały dostrzeżone przez międzynarodowych deweloperów i prezentują duży potencjał w kontekście uruchamiania kolejnych inwestycji w nowoczesne powierzchnie produkcyjno-magazynowe czy w zakresie wynajmu istniejących już obiektów.

ikona lupy />
Materiały prasowe
Nowoczesne usługi, biura i technologie

Bydgoszcz znajduje się w gronie ważnych lokalizacji w Polsce także dla inwestycji z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W „mieście otwartym na outsourcing” działa ok. 60 centrów usług BPO, SSC, IT, R&D, a liczba miejsc pracy w tym sektorze obecnie przekracza już 12 500, z czego ponad 80% generują usługi IT, tworząc silną lokalną specjalizację. Coraz prężniej działają tu także centra finansowo-księgowe oraz contact centre. Główni przedstawiciele sektora w mieście rozwijają specjalistyczne procesy biznesowe i realizują projekty dla największych, globalnych firm IT, telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych czy automotive, potwierdzając najwyższy poziom świadczonych usług i kompetencji bydgoskich kadr.

Dowodem na to są chociażby istniejące w Bydgoszczy centra usług takich korporacji jak np.: Atos, Eviden, Nokia, Asseco, Sii czy GlobalLogic. Coraz więcej podmiotów z branży IT, zdobywa międzynarodowe wyróżnienia za najwyższy poziom dostarczanych produktów i usług, a bydgoscy specjaliści mają swój znaczący wkład w realizację ważnych i prestiżowych projektów, jak np. obsługa IT Igrzysk Olimpijskich. Perspektywa dalszego rozwoju branży IT w Bydgoszczy związana jest obecnie m. in.: z dynamicznym wzrostem rynku e-commerce, rozwijaniem narzędzi chmurowych, technologii 5G, przemysłu 4.0 i rozwiązań smart city, a także z automatyzacją czy możliwością współpracy z różnymi sektorami i branżami.

Na dynamiczny wzrost sektora BPO/SSC odpowiedział także bydgoski rynek nowoczesnych powierzchni biurowych, których aktualne zasoby przekraczają 145 000 m2. Nowe biurowce przyciągają wysokim standardem wykończenia, lokalizacją w centrum miasta, łatwym dostępem do komunikacji publicznej, a także licznymi udogodnieniami technologicznymi czy możliwością zaaranżowania według indywidualnych oczekiwań. Ponadto, w Bydgoszczy dostępne są także powierzchnie typu flex office, które stanowią istotne wzbogacenie oferty biurowej i zapewniają doskonałą alternatywę przy wyborze miejsca działalności zarówno dla nowych inwestorów, rozważających tę lokalizację, jak i obecnych w mieście przedsiębiorców czy start-upów.

Zasoby ludzkie na miarę oczekiwań inwestorów

Ważnym aspektem dla inwestorów jest dostęp do odpowiednich zasobów ludzkich i kompetencji. Również w tym zakresie bydgoski rynek jest dla nich atrakcyjny. Obecność ponadmilionowej populacji w promieniu 50 km stawia miasto w uprzywilejowanej pozycji pod kątem dostępności kadry pracowniczej.

Bydgoszcz posiada także atrakcyjną ofertę edukacyjną i bazę akademicką. Na zlokalizowanych tu uczelniach kształci się ponad połowa ogólnej liczby studentów w województwie kujawsko-pomorskim. Dla inwestorów ważny jest ponadto profil kształcenia, który dostosowany jest tu w dużej mierze do potrzeb lokalnej gospodarki, a dodatkowym atutem jest techniczny profil edukacji w bydgoskich szkołach średnich.

Atrakcyjna oferta i wsparcie dla inwestora

Sprawną i efektywną realizację procesów inwestycyjnych w mieście kompleksowo wspiera Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR). To spółka miejska, która oferuje profesjonalną obsługę inwestycji w formule „one stop shop” oraz pomoc w ramach tzw. opieki poinwestycyjnej. W BARR inwestor może liczyć m. in. na wsparcie w wyszukaniu odpowiedniego terenu lub powierzchni biurowej, zdobyciu istotnych danych o potencjale lokalnego rynku, uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń, przeprowadzeniu procesów rekrutacyjnych czy aplikowaniu o dostępne w mieście zachęty inwestycyjne. Agencja pomaga też w ubieganiu się o dostępne fundusze na rozwój swojej działalności, a ponadto organizuje liczne szkolenia i warsztaty biznesowe, giełdy kooperacyjne oraz zagraniczne misje gospodarcze.

Rozwój w duchu „work-life balance”

Najważniejszym czynnikiem zarówno dla rozwoju biznesu, jak i całego miasta pozostają ludzie – stąd też ocena jakości życia odgrywa coraz większą rolę w procesie dalszego rozwijania inwestycji. Bydgoszcz, jako „butikowa” lokalizacja, czyli duże miasto pozbawione wielu niedogodności charakteryzujących wielkie metropolie, staje się atrakcyjna dla kolejnych utalentowanych specjalistów, którzy mają tu szansę na rozwój kariery w duchu idei „work-life balance”. Bydgoszcz to miasto harmonii i równowagi, dbające o naturę i stale inwestujące, by być coraz bardziej przyjaznym miejscem dla mieszkańców i ludzi biznesu. Przyciąga atrakcyjną ofertą kulturalną, mieszkaniową i edukacyjną, z ciekawymi miejscami do aktywnego wypoczynku oraz realizowania swoich pasji.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Zainwestuj w Bydgoszczy!
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego

www.barr.pl