Brak wkładu własnego i nawet 10 mln zł na projekt ma zachęcić samorządy i społeczne agencje najmu (SAN) do współpracy i rozwoju tego instrumentu polityki mieszkaniowej. Wnioski o dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego można składać od dziś do 5 kwietnia br.

SAN to podmioty, które pośredniczą między właścicielami mieszkań a osobami, których nie stać na samodzielny najem lokum. Właściciele, od których SAN dzierżawią mieszkania, zyskują m.in. gwarancję terminowego uiszczania czynszu oraz utrzymania mieszkań w dobrym stanie technicznym, dzięki czemu możliwe jest ich pozyskanie po cenach niższych niż rynkowe. Dla najemców przewidziane są dopłaty do czynszów, ale też usługi aktywizacyjne – np. pomoc w znalezieniu lepszej pracy. SAN może być prowadzona przez gminną spółkę, ale również przez stowarzyszenie, fundację czy spółdzielnię socjalną.

Wnioski o dofinansowanie na kwotę nie wyższą niż 10 mln zł mogą składać: gminy, które już zawarły umowę o współpracy z SAN albo planują jej zawarcie; związki między gminne albo same agencje.

Aplikacje można przesyłać przez System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych (SOWA EFS) do 5 kwietnia 2024 r. do godz. 14. Spotkanie informacyjne online Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje na najbliższy czwartek. ©℗