Rodziny ogrzewające domy i mieszkania gazem będą mogły otrzymać zwrot VAT od ceny tego paliwa dostarczonego w pierwszym półroczu 2024 r. Wnioski będzie można składać do 30 września przyszłego roku.
Tak wynika z ustawy z 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, która czeka na podpisanie przez prezydenta. Przewiduje ona nie tylko wypłacanie przez gminy jednorazowego dodatku osłonowego, lecz także wydłuża okres przysługiwania tzw. dodatku gazowego. Chodzi tutaj o refundację VAT dla rodzin, które wykorzystują gaz do ogrzewania, a zwrot pieniędzy odbywa się na podstawie regulacji zawartych w ustawie z 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. poz. 2687 ze zm.). To właśnie jej przepisy zmienia wspomniana ustawa z 7 grudnia br.
Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 18 ustawy z 15 grudnia 2022 r. refundacja VAT należy się za gaz dostarczony w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Jego nowelizacja zakłada zaś, że pomoc finansowa będzie obejmować też okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r., a więc dodatkowe pół roku. Jednocześnie wydłużeniu ulegnie ostateczny termin, do którego będzie można składać wnioski o zwrot pieniędzy. Nie będzie on bowiem mijał 29 lutego, ale 30 września przyszłego roku.
Bez zmian pozostaną natomiast warunki, od których zależy uzyskanie dodatku gazowego, oraz zasady jego przyznawania. Refundacja VAT w kwocie wskazanej na fakturze dokumentującej dostarczenie gazu za pierwsze półrocze 2024 r. będzie wypłacana gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na to paliwo – co istotne musi on być zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Uzyskanie refundacji jest też uzależnione od spełniania kryterium dochodowego, które wynosi 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego lub 1500 zł na jednego członka rodziny (jest to ten sam próg, który obowiązuje przy dodatku osłonowym). Obliczanie dochodu odbywa się w oparciu o przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390 ze zm.). Przy ubieganiu się o zwrot pieniędzy za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. pod uwagę będą brane te dochody, które zostały osiągnięte w 2022 r. przez osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego.
Tak jak do tej pory do otrzymania refundacji będzie konieczne złożenie wniosku i powinna to zrobić osoba, która jest stroną umowy z przedsiębiorstwem dostarczającym gaz. Do wniosku muszą być dołączone faktura dokumentująca zakup tego paliwa oraz dowód jej opłacenia. Przyznanie refundacji nie wymaga wydania decyzji administracyjnej – zamiast niej wnioskodawca otrzymuje informację na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta