statystyki

Burmistrz w zarządzeniu wskazuje osobę do udzielania mu urlopu

06.04.2016, 07:18; Aktualizacja: 06.04.2016, 11:34
Prawo

Wyznaczenie pracownika uprawnionego do akceptacji wniosków urlopowych kierownika jednostki powinno mieć miejsce w drodze zarządzenia wójta lub burmistrza i znajdować potwierdzenie w opisie zakresu obowiązków służbowych.źródło: ShutterStock

Rada miasta chce monitorować co roku liczbę wykorzystanego urlopu przez osoby funkcyjne w urzędzie miasta. Czy rada może zmusić burmistrza do pójścia na zaległy urlop?

Nie. Rada miasta lub gminy nie może wymusić na burmistrzu wykorzystania zaległego urlopu. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.) pracodawcą wójta lub burmistrza jest urząd gminy. Przepis ten jest szczegółowym rozwiązaniem wobec art. 31 par. 1 kodeksu pracy, z którego wynika, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną może dokonywać czynności z zakresu prawa pracy osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona osoba.

Z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że czynności związane z nawiązaniem i ustaniem stosunku pracy, a zatem te, które mają uroczysty charakter, są kompetencją przewodniczącego rady gminy. Niemniej jednak ani przewodniczący ani rada nie mogą decydować o urlopie kierownika urzędu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

Ponadto przewodniczący rady i pozostali jej członkowie nie są pracownikami samorządowymi i nie uczestniczą w sposób ciągły w procesie funkcjonowania urzędu. Przy czym do zadań rady w kontekście pracowniczym należy jedynie ustalanie wysokości wynagrodzenia wójta.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane