Zespoły ratownictwa medycznego zostaną włączone w działania w przypadku zagrożenia wojną. Natomiast wyznaczone szpitale wojskowe mają koordynować realizację zadań w sytuacjach kryzysowych w poszczególnych województwach.

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa. W nowym rozporządzeniu podobnie jak w dotychczasowym zapisano, że planowana baza szpitalna w województwie powinna wynosić nie mniej niż 75 łóżek szpitalnych na 10 tys. mieszkańców. Zrezygnowano natomiast z zastrzeżenia, że 50 proc. powinny stanowić łóżka zabiegowe, w tym te przewidziane na potrzeby służb mundurowych.

To niejedyny przejaw bardziej elastycznego podejścia do planowania działań na potrzeby obronne państwa. Zrezygnowano ze wskaźników zatrudnienia personelu zapisanych w obowiązującym rozporządzeniu. Kierownicy podmiotów leczniczych będą mogli zaplanować, jaki personel będzie opiekował się pacjentami, uwzględniając charakter i wymiar nałożonego zadania związanego z potrzebami obronnymi. Przy planowaniu będą musieli wziąć pod uwagę, czy pracownicy posiadają przydziały mobilizacyjne lub są zatrudnieni jednocześnie w kilku podmiotach leczniczych (co może ich wykluczyć z możliwości pracy w danym podmiocie). To bardzo istotne zastrzeżenie. Pandemia również pokazała, że głównymi przeszkodami w efektywnym kierowaniu medyków do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 były ich własne problemy zdrowotne (np. niepełnosprawność czy niedawno przebyta chemioterapia), sytuacja rodzinna (opieka nad dziećmi lub starszymi rodzicami), a także praca w kilku miejscach wykluczająca możliwość zaangażowania przy chorobach zakaźnych (np. praca w szpitalu i w DPS).

Nowością jest zaangażowanie dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, w tym lotniczych, w działania obronne. Wojewoda ma przygotować szczegółową instrukcję dotyczącą planowania ich zadań. Nowym rozwiązaniem jest również podzielenie kraju na rejony, dla których wyznaczono wiodące podmioty lecznicze. Ich funkcję będzie pełnić osiem szpitali Ministerstwa Obrony Narodowej – niektóre dla jednego, inne dla kilku województw, np. 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie ma być kluczowym podmiotem leczniczym w zakresie potrzeb obronnych dla województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Poprzednie rozporządzenie, które wydano na podstawie uchylonej ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. 2021 poz. 372 ze zm.), będzie obowiązywać do 23 października, dlatego konsultacje projektu trwają tylko siedem dni i zakończą się dzisiaj. ©℗