Błędne wskazanie średniego zużycia wody w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie uprawnia do skutecznego złożenia deklaracji korygującej za okres wsteczny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Chodziło o deklarację korygującą, którą złożyła wspólnota mieszkaniowa z Łodzi 9 maja 2022 r., a która dotyczyła okresu rozliczeniowego od stycznia do marca 2022 r. Jako powód podała m.in. błędne ujęcie w deklaracji śmieciowej średniego zużycia wody według faktur otrzymanych z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Urząd odpowiedzialny za rozliczenia opłat dwukrotnie odmówił uznania korekty, powołując się na art. 6m ust. 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1469, dalej: u.c.p.g.). Przepis ten stanowi, że właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres wsteczny. Wyjątkiem jest przypadek określony w ust. 2 tego przepisu, który wskazuje, że nową deklarację należy złożyć w terminie do 10 dni od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zmianie uległy dane będące podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości. W takiej sytuacji opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Z kolei zgodnie z art. 6m ust. 5 u.c.p.g. zakazu składania deklaracji zmniejszającej wysokość opłaty za okres wsteczny nie stosuje się, jeśli właściciel nieruchomości złoży nową deklarację w związku ze śmiercią mieszkańca (w ciągu sześciu miesięcy) lub w związku z informacją lub korektą faktur uzyskaną z przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Wspólnota nie zgodziła się z decyzją urzędu i złożyła do prezydenta Łodzi wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Argumentowała, że zgodnie z art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) przysługiwało jej prawo do korekty deklaracji. W ocenie wspólnoty przedstawiony stan faktyczny odpowiada dyspozycji art. 6m ust. 5 pkt 2 u.c.p.g., który mówi o złożeniu przez właściciela nieruchomości nowej deklaracji zmniejszającej wysokość opłaty w związku z informacją lub korektą faktur.

Z tą argumentacją nie zgodził się prezydent Łodzi. Podkreślił on, że art. 6m ust. 4 i 5 u.c.p.g. są przepisami szczególnymi względem ordynacji podatkowej, które wprowadzono do porządku prawnego w miejsce art. 6q ust. 3. u.c.p.g. Stanowił on, że w przypadku złożenia korekty deklaracji lub nowej deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty śmieciowej nie stwierdza się nadpłaty za miesiące, w których usługa odbierania odpadów komunalnych była świadczona. Dodatkowo, o ile art. 6m ust. 4 zakazujący wstecznej korekty odnosi się zarówno do nowych deklaracji, jak i deklaracji korygujących, o tyle ust. 5, opisujący wyjątki od tej zasady, odnosi się wyłącznie do nowych deklaracji składanych w związku ze zmianą danych istotnych dla wymiaru opłat.

Tego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stwierdził on, że nawet jeśli okoliczności wpływające na zmianę danych w deklaracji ujawniły się dopiero w maju 2022 r., to art. 6m ust. 4 u.c.p.g. ma zastosowanie również w tym przypadku. Dodatkowo – w ocenie sądu – w sprawie nie wystąpił żaden z wyjątków opisanych w art. 6m ust. 5 u.c.p.g. „Wobec tego omyłka pisarska wyklucza korektę opłat za okresy wsteczne” – wskazał sąd. ©℗

orzecznictwo