Darmowe szczepienia przeciwko ospie wietrznej będą zapewnione do 19. roku życia, a nie tylko 12. roku życia – tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, który trafił do konsultacji.

Proponowane przepisy zakładają kilka zmian względem obecnych rozwiązań. Profesor Ernest Kuchar, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, ocenia je pozytywnie.

– Pojawiają się tak potrzebne (obowiązkowe, czyli bezpłatne) szczepienia dla grup ryzyka: pacjentów przed przeszczepieniem lub po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych, narządów wewnętrznych, splenektomii albo z asplenią, z zaburzeniami czynności śledziony, jak też dla wyszczególnionych szeroko grup ryzyka inwazyjnych zakażeń pneumokokowych (m.in. pacjentów po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego, przebiegającą z wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, przed wszczepieniem lub po wszczepieniu implantu ślimakowego, z chorobami metabolicznymi, w tym cukrzycą, z przewlekłymi chorobami płuc, w tym astmą) – wskazuje.

Profesor dodaje jednak, że w projekcie zabrakło szczepień przeciwko meningokokom, przynajmniej dla grup ryzyka.

Kolejną zmianą na plus względem obecnych rozwiązań jest wydłużenie możliwości bezpłatnych szczepień przeciwko ospie wietrznej z 12. do 19. roku życia. Ta choroba to nadal poważny problem w Polsce. Według danych Państwowego Zakładu Higieny rocznie mamy 150–220 tys. zachorowań i ponad 1 tys. hospitalizacji.

Projektowane rozporządzenie nie wprowadza zmian w zakresie danych i sposobie prowadzenia dokumentacji medycznej szczepień. Profesor Kuchar uważa natomiast, że dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. elektronicznych sprawozdań prowadzonych przez punkty szczepień. Jako mankament projektu wskazuje natomiast brak elektronicznej karty szczepień, która pozwoliłaby na monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym i utrudniałaby bardzo łatwe obecnie uchylanie się od obowiązku szczepień.

Przypomnijmy, potrzeba wprowadzenia nowego rozporządzenia wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 maja 2023 r. (sygn. akt SK 81/19), w którym wskazano, że terminy i dawki konkretnych szczepień powinny być określane w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra zdrowia. Dotychczas określał to program szczepień ochronnych na dany rok, ogłaszany w formie komunikatu przez głównego inspektora sanitarnego.©℗