statystyki

Pakiet azylowy wesprze uchodźców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.11.2015, 07:29; Aktualizacja: 13.11.2015, 08:59

Wprowadza go nowelizacja z 10 września 2015 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 1607). Dzisiaj wchodzi w życie. Wdraża do polskiego prawa przepisy wynikające z unijnych dyrektyw azylowych. Większość z nich powinna zostać wprowadzona do lipca 2015 r.

Zgodnie z nowymi regulacjami do przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie uprawniony każdy komendant oddziału i placówki Straży Granicznej. Będą one rozpatrywane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w ciągu sześciu miesięcy. W wyjątkowych przypadkach wskazanych w ustawie będzie możliwe przedłużenie tego terminu do maksymalnie 15 miesięcy. Zgodnie z nowymi regulacjami szef urzędu niezwłocznie po stwierdzeniu, że wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej dotyczy osoby szczególnie wrażliwej (np. małoletniej, niepełnosprawnej, w podeszłym wieku, ciężarnej, samotnie wychowującej dziecko itd.) dokona oceny, czy wymaga szczególnego traktowania. w celu ustalenia tego może zlecić przeprowadzenie badań lekarskich lub psychologicznych. Jeżeli uzna, że obcokrajowiec jest osobą o szczególnych potrzebach, czynności w postępowaniu w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej wykonywane będą w warunkach zapewniających mu: swobodę wypowiedzi (w sposób szczególnie taktowny i dostosowany do jego stanu psychofizycznego) w terminie wyznaczonym przy uwzględnieniu dat korzystania przez cudzoziemca ze świadczeń zdrowotnych oraz w miejscu jego pobytu, gdy jest to uzasadnione stanem jego zdrowia. Jeżeli istnieje taka potrzeba, czynności będą przeprowadzane z udziałem psychologa, lekarza lub tłumacza.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane