statystyki

Pracownicy socjalni narażeni na przemoc. Przejdą szkolenia

autor: Michalina Topolewska30.06.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.06.2015, 08:48
rekrutacja, praca, pracownik

19,7 tys. pracowników socjalnych jest zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznejźródło: ShutterStock

Od początku roku doszło do 40 przypadków przemocy wobec pracowników socjalnych. Tak wynika z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) od ośrodków pomocy społecznej.

Resort przekazał dane o liczbie agresywnych zachowań przedstawicielom organizacji i stowarzyszeń zrzeszających jednostki pomocy społecznej podczas specjalnego spotkania. W jego trakcie podsumowane zostały działania podjęte w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób zatrudnionych w powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej, po tragicznej śmierci dwóch pracownic socjalnych z Makowa w grudniu 2014 r. Zginęły one na skutek podpalenia siedziby miejscowego ośrodka przez chorego psychicznie klienta.

Jednym z podjętych działań jest porozumienie zawarte między MPiPS a policją w sprawie specjalistycznych szkoleń dla pracowników socjalnych. Resort uzgodnił ich program i powołał odpowiedzialnych za nie koordynatorów. Szkolenia, które będą prowadzone przez psychologów i negocjatorów, mają trwać 8 godzin i będą organizowane na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Kurs będzie podzielony na część teoretyczną i warsztatową, a do jego elementów będzie należało m.in. rozpoznawanie czynników ryzyka i groźnych sytuacji oraz nawiązywanie kontaktów z agresywnymi osobami. Uczestnicy szkoleń uzyskają też informacje o procedurach policji w przypadkach zgłaszania przemocowych zachowań.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Vox61`(2015-06-30 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    A może dla równowagi warto również napisać o bezdusznej biurokracji i bezkarnym , urzędniczym prostactwie pracowników socjalnych .O bezwstydnym przyznawaniu " zasiłków " w wysokości 33 zł , o szantażowaniu kontraktami socjalnymi czy pracami społecznie użytecznymi , o obsesyjnym wręcz oskarżaniu klientów mops o " brak współpracy " z pracownikiem socjalnym . Każdy , najmniejszy nawet przejaw niesubordynacji klienta ops skutkuje ( niestety zgodnie z ups ) odmową przyznania jakiejkolwiek pomocy ,nawet tej na zaspokojenie elementarnych potrzeb życiowych takich jak żywność i leki co przecież bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu .Kto Nas bezrobotnych obroni przed taką opresyjnością państwa i jego urzędników ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane