statystyki

Pracownicy socjalni narażeni na przemoc. Przejdą szkolenia

autor: Michalina Topolewska30.06.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.06.2015, 08:48
rekrutacja, praca, pracownik

19,7 tys. pracowników socjalnych jest zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznejźródło: ShutterStock

Od początku roku doszło do 40 przypadków przemocy wobec pracowników socjalnych. Tak wynika z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) od ośrodków pomocy społecznej.

Resort przekazał dane o liczbie agresywnych zachowań przedstawicielom organizacji i stowarzyszeń zrzeszających jednostki pomocy społecznej podczas specjalnego spotkania. W jego trakcie podsumowane zostały działania podjęte w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób zatrudnionych w powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej, po tragicznej śmierci dwóch pracownic socjalnych z Makowa w grudniu 2014 r. Zginęły one na skutek podpalenia siedziby miejscowego ośrodka przez chorego psychicznie klienta.

Jednym z podjętych działań jest porozumienie zawarte między MPiPS a policją w sprawie specjalistycznych szkoleń dla pracowników socjalnych. Resort uzgodnił ich program i powołał odpowiedzialnych za nie koordynatorów. Szkolenia, które będą prowadzone przez psychologów i negocjatorów, mają trwać 8 godzin i będą organizowane na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Kurs będzie podzielony na część teoretyczną i warsztatową, a do jego elementów będzie należało m.in. rozpoznawanie czynników ryzyka i groźnych sytuacji oraz nawiązywanie kontaktów z agresywnymi osobami. Uczestnicy szkoleń uzyskają też informacje o procedurach policji w przypadkach zgłaszania przemocowych zachowań.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Vox61`(2015-06-30 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    A może dla równowagi warto również napisać o bezdusznej biurokracji i bezkarnym , urzędniczym prostactwie pracowników socjalnych .O bezwstydnym przyznawaniu " zasiłków " w wysokości 33 zł , o szantażowaniu kontraktami socjalnymi czy pracami społecznie użytecznymi , o obsesyjnym wręcz oskarżaniu klientów mops o " brak współpracy " z pracownikiem socjalnym . Każdy , najmniejszy nawet przejaw niesubordynacji klienta ops skutkuje ( niestety zgodnie z ups ) odmową przyznania jakiejkolwiek pomocy ,nawet tej na zaspokojenie elementarnych potrzeb życiowych takich jak żywność i leki co przecież bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu .Kto Nas bezrobotnych obroni przed taką opresyjnością państwa i jego urzędników ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane