Więcej pieniędzy trafi do samorządów. Tak zapowiedziała premier Ewa Kopacz, która przyjechała wieczorem na trwające na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkanie samorządowców z całej Polski. Podczas uroczystej kolacji wygłosiła przemówienie.

Jak napisało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, "więcej środków z unijnej perspektywy 2014-2020 będzie zarządzanych przez władze lokalne. W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych województwa będą mogły wydać ponad 130 miliardów złotych". Ewa Kopacz zapowiedziała też zwiększenie dotacji z budżetu państwa na Fundusz Sołecki. Poinformowała także, że minister administracji i cyfryzacji wnioskował, by osoby zasłużone w pracy dla lokalnych społeczności otrzymywały swój order o randze państwowej.
Premier Kopacz podkreśliła znaczenie samorządów terytorialnych. Powiedziała, że ich budowa jest jednym z największych sukcesów polskiej transformacji ustrojowej po '89 roku. Dodała, że powstały one dzięki dwóm filarom: pracowitym samorządom i aktywnym mieszkańcom.

Dziś (w piątek) gościem spotkania samorządowców będzie prezydent Bronisław Komorowski. Cały dzień będzie poświęcony głównie 25. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie gminnym.