statystyki

Komorowski dla DGP: Samorządy. Od wolności ku stabilności

06.03.2015, 09:36; Aktualizacja: 06.03.2015, 09:37
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Prezydent RP Bronisław Komorowski dla Dziennika Gazety Prawnej: Przełamanie monopolu państwa autorytarnego doprowadziło do rozkwitu małych ojczyzn.

Wszystko ma swój początek. Przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne na początku lat 80., wywołane i wywalczone przez Solidarność, doprowadziły do uwolnienia niespotykanej dotąd energii i aktywności społeczeństwa. Musieliśmy czekać jeszcze jednak kilka lat, by cieszyć się z owoców 1989 r., momentu pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. To był rok wielkiej zmiany i ogromnych nadziei, a dzisiaj czujemy się dumni. Z 25 lat polskiej wolności, z 25 lat polskiej samorządności.

Narodziny samorządności

Rok 1980 to początek prac nad reformą samorządową. „Samorządna Rzeczpospolita”, dokument uchwalony na I Zjeździe NSZZ „Solidarność”, stał się kamieniem węgielnym przyszłych zmian; manifestem pokazującym, jak zmienić Polskę autorytarną w Polskę wolną i demokratyczną. Dzięki zespołowi prof. Jerzego Regulskiego dyskusje w ramach Okrągłego Stołu były prowadzone w odniesieniu do konkretnych oczekiwań politycznych i legislacyjnych.

W wyniku rozbieżności i braku akceptacji w ramach obrad Okrągłego Stołu Senat mógł 29 lipca 1989 r. podjąć uchwałę o konieczności istnienia autentycznego samorządu miast i gmin jako niezbędnego elementu przebudowy polityczno-prawnej ustroju Polski zgodnie z potrzebą i marzeniami Polaków o wolności. W 1990 r., dokładnie 8 marca, Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą samorząd terytorialny, 27 maja odbyły się pierwsze, w pełni wolne i demokratyczne wybory w III RP. Ogromną rolę odegrali w nich ponownie przedstawiciele komitetów obywatelskich, którzy prowadzili już kampanię wyborczą do Sejmu w 1989 r. – bez pieniędzy, dostępu do mediów, bez zaplecza.

W wyniku śmiałości i determinacji rządu Tadeusza Mazowieckiego, a szczególnie współtwórcy reformy samorządowej śp. Jerzego Regulskiego, zbudowano podstawy samorządu terytorialnego – samorząd gminy. Profesor Jerzy Regulski wspominał: „Cudem udało się wprowadzić sprawę samorządu terytorialnego pod obrady Okrągłego Stołu. W 1989 r. nikt nie rozumiał, czym samorząd jest”. W następnym etapie, w 1998 r., za rządów premiera Jerzego Buzka, wprowadzone zostały kolejne rodzaje samorządu – powiatowy i wojewódzki.

Reforma samorządowa przełamała pięć monopoli państwa autorytarnego, które funkcjonowały w Polsce okresu PRL: monopol polityczny, monopol władzy centralnej, monopol własności państwowej, monopol w finansach oraz w administracji publicznej. Obywatele naszego państwa zaczęli postrzegać samorządność jako fundament wolności, na którym budowane jest nowoczesne państwo.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Tasmy,nagrnia Komrowskiego,krywana prawda UJ(2015-03-06 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  Skoro taka wolnosc glosi Bronislaw Komorowski to dlaczego na swoich doradcow w Palacu wybral agentow WSI ?
  Ostatnie tasmy zawieraja nagrania Komorowskiego,dlatego zaciekla walka zeby sluzby nie ujawnialy tego,bo Komorowski traci slupki,jedynie "unosi" go propaganda przestepcow,ktorym sluzy.
  Andrzej Duda ma coraz wieksze poparcie Polakow,jest wiany zyczliwie,owacyjnie,a Komorowski czesto wygwizdany,boi sie spotkac z wieloma srodowiskami,jedynie z POdstawonymi przylupami.
  Wpisz na Youtube: "konwencja prezydencka Andrzeja Dudy",rowniez wejdz na strone: TelewizjaRepublika,znajdziesz wszystko bez cenzury !

  Odpowiedz
 • Bieda,emigracja,likwidacja Polski,to rozkwit ?(2015-03-06 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  A te strajki w kopalniach,strajki rolnikow to jest rozkwit ? Likwidacja kopaln,szkol,nauki historii,wprowadzanie do szkol propagandy zboczencow,likwidacja wojska,stoczni,strzelanie do strajkujacych gornikow,bicie ludzi swietujacych narodowe Swieto Niepodleglosci przez POlycyjne ZOMO,a emerytury w podeszlym wieku,codzienne afery zaciekle ukrywane przed Narodem? I to jest rozkwit ? Rzeczywiscie rozkwitla bieda,emigracja mlodych za chlebem PO unijnym burdelu.Jak ten oszust PO o nazwie Bronislaw Komorowski moze byc tak bezczelny ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane