Czym innym jest data ważności dokumentu, czym innym – data ważności uprawnień. Obie te kwestie powinny być wyodrębnione w prawie jazdy – wynika z wyroku WSA w Gdańsku.

Mężczyzna, który zdał egzamin na prawo jazdy kat. B+E, złożył do starosty wniosek o wydanie stosownego dokumentu. Dołączył wiele badań lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami poprzednio posiadanych kategorii, przy czym wcześniejsze zaświadczenia były bezterminowe, zaś to dotyczące kat. B+E wskazywało datę kolejnego badania na 4 sierpnia 2036 r.
Starosta wydał nowe prawo jazdy, jednak określił jego termin ważności na 4 sierpnia 2036 r.
Kierowca złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, argumentując, że dokument został wydany niezgodnie z jego wnioskiem, zmienia bowiem decyzję o bezterminowym przyznaniu uprawnień na kategorie A i B. W uzasadnieniu podkreślał, że w przypadku ubiegania się o wydanie nowej kategorii uprawnień organ nie ma prawa weryfikowania tych wcześniej nadanych.
W odpowiedzi starosta podkreślił, że kierowca załączył do wniosku zaświadczenie lekarskie, z którego wynikała konieczność powtórzenia badań za 15 lat. W takim przypadku powinno wpisać się w prawie jazdy najwcześniejszą z dat określonych w orzeczeniu lub 15 lat od daty wydania prawa jazdy, jeżeli dla określonej kategorii nie ustalono takiej daty.
WSA przyznał rację mężczyźnie. Wskazał, że w przypadku nabycia uprawnień na kolejną kategorię starosta powinien wydać nowy dokument z uaktualnionymi danymi. Zatem nowe prawo jazdy w odniesieniu do danych, które nie uległy zmianie, powinno powtarzać zapisy zawarte w wymienianym dokumencie. Dotyczy to zwłaszcza wcześniej posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami.
Zdaniem sądu organ błędnie wywnioskował, że skoro w załączonym zaświadczeniu lekarskim data następnego badania została określona na 2036 r., to prawidłowe będzie wskazanie daty ważności pozostałych uprawnień również na ten dzień. Tym bardziej że przepisy rozróżniają pojęcia „daty ważności prawa jazdy” i „daty ważności uprawnienia”. Tym samym w przypadku osób, które posiadały uprawnienia w momencie wejścia w życie regulacji wprowadzających 15-letnią ważność uprawnienia, umieszcza się symbol, który informuje, że dana kategoria jest ważna bezterminowo. Procedury, które zostały zastosowane w tej sprawie, dotyczą wyłącznie osób, które nabyły uprawnienia po wejściu w życie nowych przepisów.
Dlatego na blankiecie prawa jazdy organ powinien odrębnie wskazywać daty ważności dokumentu oraz uprawnienia do kierowania pojazdem. Bowiem data utraty prawa jazdy (również z powodu upływu daty ważności) nie jest tożsama z utratą uprawnień.

orzecznictwo

Wyrok WSA w Gdańsku z 9 czerwca 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 1009/21 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia