Po raz kolejny gmina Iława oraz jej włodarz znaleźli się w gronie laureatów Pereł Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Co jest źródłem tego sukcesu?
foto: materiały prasowe
Największym kapitałem gminy Iława są jej mieszkańcy: aktywni, przedsiębiorczy, niebojący się wyzwań. Jednocześnie ten potężny potencjał, jaki drzemie w ludziach, musi mieć odpowiednie warunki do rozwoju. I tutaj jest ogromna rola włodarza gminy, który powinien być dobrym menedżerem, a nie urzędnikiem.
Reklama
Ja od początku swojej pracy zawodowej, którą traktuję jako służbę, staram się być blisko ludzi, spotykać się z lokalnymi liderami, wsłuchiwać się w ich potrzeby i pobudzać do działania. Na terenie gminy mamy 27 sołectw, ponad 50 organizacji pozarządowych, 14 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, 12 kół gospodyń wiejskich, sześć klubów sportowych LZS, w tym jeden w III lidze piłki nożnej. Moje motto brzmi: „Wspólnie możemy więcej i lepiej”.
I to się udaje.
Największym sukcesem było pobudzenie do działania i stałej aktywności mieszkańców w każdej grupie wiekowej - dosłownie - od przedszkolaków do seniorów.
Myślę, że zapraszając mnie do elitarnego grona laureatów, kapituła konkursu doceniła przede wszystkim konsekwentną drogę rozwoju, która została zwieńczona spektakularnym sukcesem - sukcesem gminy Iława. Cieszę się, że jako samorządowiec menedżer mogę reprezentować sferę publiczną. To wielki zaszczyt pracować dla społeczności lokalnej. Pragnę podkreślić, że ta nagroda to wielki sukces wszystkich mieszkańców gminy Iława, którzy aktywnie włączają się w jej rozwój. To również sukces pracowników urzędu gminy i gminnych jednostek organizacyjnych, którzy tworzą zgrany zespół fachowców. Dzięki nim nasza mała ojczyzna jest niekwestionowanym liderem w województwie warmińsko-mazurskim w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych.
Co uważa pan za główne osiągnięcie w ostatnich dwóch latach?
Od wielu lat prowadzimy konsekwentną proinwestycyjną politykę rozwoju. Jeszcze nigdy w swojej historii gmina Iława nie przeznaczała tak dużych kwot na inwestycje. W 2021 r. było to 15 proc. budżetu - ponad 11 mln zł, a w 2022 r. aż 33 proc. To ponad 29 mln zł! Niewątpliwie wielkim sukcesem było pozyskanie dofinansowania ze środków pozabudżetowych w łącznej wysokości 17 mln zł.
Mimo szalejących na rynku cen przebudowaliśmy budynek szkoły w Lasecznie oraz przystąpiliśmy do realizacji nowoczesnej sali gimnastycznej i boiska wielofunkcyjnego. W poprzednich kadencjach od podstaw zbudowaliśmy trzy nowe szkoły, dwie nadbudowaliśmy, powstało pięć sal gimnastycznych, pięć boisk wielofunkcyjnych i boisko Orlik.
Z jaką ofertą gmina wychodzi do inwestorów?
Jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestorów, szczególnie w dziedzinie turystyki. Gmina Iława, którą mam zaszczyt reprezentować, ma to, czego wiele innych samorządów może jej pozazdrościć: doskonałe warunki przyrodnicze, które przyciągają turystów oraz świetny klimat inwestycyjny. Najdłuższe jezioro w Polsce - Jeziorak - jak magnes przyciąga inwestorów. W swojej ofercie mamy ponad 8 tys. działek pod budownictwo i ok. 2 tys. działek pod usługi oraz produkcję. Zapraszamy inwestorów, zarówno tych dużych, jak i tych małych. U nas można świetnie wypocząć i zrobić dobry biznes. Zapraszam wszystkich do gminy Iława.
Partner
foto: materiały prasowe