Pracodawcy, którzy chcą otrzymać rekompensaty za styczeń i luty, nie muszą zwracać do urzędu skarbowego zaliczek podatkowych wpłaconych za te miesiące na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) dla Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org).

Firmy mają wątpliwości związane ze stosowaniem nowych przepisów o rekompensatach wprowadzonych nowelizacją z 24 lutego 2022 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 558). Wynika z nich, że pracodawcy, którym z powodu Polskiego Ładu spadły wpływy na ZFRON lub na zakładowy fundusz aktywności pochodzące z miesięcznych zaliczek podatkowych, zamiast zasilać konto funduszu pieniędzmi, mogą wystąpić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o rekompensaty – w wysokości równej iloczynowi stanu zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi i 4 proc. najniższego wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 5 ustawy PFRON może przekazywać miesięczne rekompensaty, począwszy od stycznia br. Wnioski, których termin złożenia minął przed wejściem w życie ustawy (10 marca), powinny zostać złożone do 20. dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zaczęła ona obowiązywać. Oznacza to, że pracodawcy muszą dopełnić formalności w PFRON do 20 kwietnia. Nie są jednak pewni, czy mogą wystąpić o pieniądze do funduszu, skoro odprowadzili do ZFRON część zaliczek podatkowych za styczeń i luty, a przepisy mówią, że prawa do rekompensat nie można łączyć z zasilaniem tego funduszu pieniędzmi z PIT-4. Dlatego właśnie OBPON.org. zapytał, czy muszą oni zwracać te pieniądze do urzędu skarbowego.
Okazuje się, że pracodawcy nie muszą tego robić. Dostali możliwość połączenia dwóch form pomocy, czyli zaliczek podatkowych i rekompensat za styczeń i luty, ponieważ w okresie, w którym mogli ubiegać się o te drugie, nie mieli prawa wyboru, gdyż nowe przepisy zaczęły obowiązywać dopiero od 10 marca. Firmy powinny pamiętać, że jeśli zdecydują się wziąć rekompensaty za styczeń i luty, będą pobierać je przez cały rok. Wraz z wnioskiem składają bowiem oświadczenie, że wybrali ten właśnie sposób zasilania pieniędzmi ZFRON za miesiące przypadające do końca danego roku, a przepisy nie dają im prawa, aby np. po kilku miesiącach zrezygnować z rekompensat i ponownie odprowadzać na konto funduszu część zaliczek podatkowych. Dlatego pracodawcy muszą obliczyć, które rozwiązanie będzie im się bardziej opłacać w 2022 r. ©℗