Przyjęcie zawiadomienia o zbyciu pojazdu nie jest sprawą, lecz czynnością administracyjną, więc przepisy dotyczące właściwości organu nie są wiążące – wynika z orzeczenia NSA.

Były właściciel samochodu złożył w starostwie zarejestrowania pojazdu zawiadomienie o jego zbyciu. Wniosek został przekazany do starosty właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa mężczyzny. Organ przekazujący stwierdził, że tak jak w przypadku zawiadomienia o nabyciu samochodu, tak i w przypadku jego zbycia właściwy powinien być organ miejsca siedziby wnioskodawcy. Drugi z organów uznał jednak, że przyjęcie zawiadomienia również nie leży w jego kompetencji. Powstał spór, który ostatecznie został rozstrzygnięty przez NSA.
Sąd podkreślił, że zawiadomienie o nabyciu bądź zbyciu pojazdu jako takie nie jest sprawą z zakresu administracji publicznej, przez co mogłoby nie podlegać kontroli sądowo-administracyjnej. Jednak ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 110) przewiduje wysoką karę administracyjną za brak dokonania tej czynności. Stąd, skoro niewykonanie obowiązku może skutkować odpowiedzialnością administracyjną, to przyjęcie zawiadomienia należy zakwalifikować jako czynność z zakresu administracji publicznej. Co za tym idzie, z tego, że zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie jest sprawą, lecz czynnością administracyjną wynika, że przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące właściwości nie są wiążące, ale stanowią jedynie wskazówkę interpretacyjną.
NSA wskazał, że właściwy jest starosta miejsca rejestracji pojazdu, choćby dlatego, że zawiadomienie dotyczy pojazdu już zarejestrowanego. Tym bardziej, że to ten organ tworzy indywidualne teczki zwane aktami pojazdu, które nawet po wyrejestrowaniu nie są zwracane właścicielowi. Tymczasem przyjęcie zawiadomienia jest czynnością związaną z aktualizacją danych, a co za tym idzie – z konieczności zapewnienia ciągłości wpisów w rejestrach, zawiadomienie o zbyciu pojazdu powinno być dokonane wobec tego organu, przed którym został on zarejestrowany. ©℗
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 16 listopada 2021 r., sygn. akt II GW 65/21. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia