Powstanie fundusz młodzieżowych rad gmin – taka propozycja znajduje się w Polskim Ładzie przedstawionym przez PiS. I już ewoluuje.
Powstanie fundusz młodzieżowych rad gmin – taka propozycja znajduje się w Polskim Ładzie przedstawionym przez PiS. I już ewoluuje.
– Polska lokalna potrzebuje osób młodych, energicznych i pomysłowych. Dlatego przedstawimy program grantowy na działania młodych ludzi, którzy w lokalnych społecznościach we współpracy z radami gmin będą projektowali atrakcyjne rozwiązania angażujące młodzież – czytamy w uzasadnieniu PŁ.
Jednak, jak dowiedział się DGP, fundusz obejmie nie tylko gminy, jak wynikałoby z programu Polskiego Ładu, lecz także pozostałe szczeble samorządu. Rząd chce bowiem, aby to rozwiązanie było kompleksowe.
– Docelowo proponowany fundusz obejmie swoim wsparciem młodzieżowe rady nie tylko na poziomie gmin, lecz także powiatów i województw. Będzie to możliwe, jak tylko wejdzie w życie rządowa ustawa ustanawiająca istnienie młodzieżowych rad na wszystkich poziomach JST. Nadaje ona radom szereg nowych uprawień – informuje Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.
Chodzi o nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa, która czeka na podpis prezydenta. Uporządkuje ona system powoływania młodzieżowych rad. Według nowych przepisów będą mogły zostać powołane np. na wniosek wójta, zarządu powiatu lub województwa, organizacji pozarządowej, samorządu uczniowskiego czy studenckiego. Na jego rozparzenie będą trzy miesiące, co zapobiegnie blokowaniu takich inicjatyw przez ciągłe niepoddawanie wniosków pod głosowanie. Ciała te będą dysponowały szerszymi kompetencjami.
Te nowe regulacje mają zachęcić do powoływania rad. Zdaniem przedstawicieli rządu dobrze by było, gdyby przy okazji wprowadzania nowych rozwiązań prawnych równolegle powstał mechanizm, który pozwoli młodzieżowym radom korzystać z dodatkowych pieniędzy. Rozszerzenie proponowanego przez PiS funduszu na wszystkie samorządy nie byłoby też znacznym obciążeniem finansowym, biorąc pod uwagę to, że powiatów i województw jest zdecydowanie mniej niż gmin.
Obecnie w gminach działa ok. 500 młodzieżowych rad. Natomiast szacuje się, że w powiatach powstało ich 63, a młodzieżowych sejmików wojewódzkich jest ok. 12. Tymczasem nowelizacja zakłada, że dzięki zmianom te liczby wzrosną odpowiednio o: 692, 94 oraz cztery.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama