Poradnik dla lokalnych samorządów, który ułatwi opracowanie strategii rozwoju gminy, jest gotowy - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania gminą i pozyskiwania środków na inwestycje - czytamy.

Jak wskazała cytowana w komunikacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, strategia rozwoju gminy powinna wskazywać kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. "Pełni także rolę włączającą społeczność lokalną w sprawy gminy, na przykład poprzez proces konsultacji czy oceny działań samorządowców" – wyjaśniła.

Przegotowany przez ekspertów resortu podręcznik, opisuje krok po kroku cały proces przygotowania dokumentu. Określa wszystkie etapy pracy nad strategią oraz charakterystykę jej poszczególnych elementów zdefiniowanych w ustawie. Opracowanie zawiera wskazówki dotyczące między innymi zagospodarowania przestrzennego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką i na bazie dobrych praktyk - czytamy.

"Oddajemy w ręce samorządowców praktyczny poradnik, który pomoże opracować nową, zintegrowaną strategię rozwoju gminy" – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała, przygotowanie dokumentu nie jest obligatoryjne, ale z pewnością umożliwi sprawne kierowanie gminą. "Dlatego zachęcamy wszystkich samorządowców, mieszkańców i przedsiębiorców do lektury naszego poradnika" - wskazała.

Resort przypomniał, że strategia rozwoju gminy ma za zadanie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe oraz potencjał gminy. Pomoże w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej prowadzonej w gminie w perspektywie najbliższych lat.

Przygotowanie strategii stwarza również możliwość zaangażowania mieszkańców i innych partnerów zainteresowanych rozwojem małych ojczyzn - czytamy.