Odszkodowania za brak lokali
Ulga dla drugiego dziecka legalna
Ograniczenia dla właścicieli
Z czym zwracają się samorządy
– Nie mamy statystyk dotyczących skarg na samorządy. Natomiast są statystyki dotyczące skarg przesyłanych przez samorządy. W zeszłym roku wpłynęło ich do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich 17 – mówi Anna Kabulska z wydziału komunikacji społecznej Biura RPO.
Główne tematy skarg wysłanych przez samorządy dotyczą granic j.s.t., prawa do nauki i oświaty, wydawania zezwoleń i zaświadczeń, statusu bezrobotnego, postępowania dyscyplinarnego, umorzenia postępowania, organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dostępu do sądu, ustroju administracji, prawa dostępu do informacji publicznej, gospodarowania środkami publicznymi (w tym dotacjami, subwencjami, dietami), prawa do ochrony zdrowia i świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz działalności służb bezpieczeństwa publicznego.
Są też wnioski o zaskarżenie ustawy śmieciowej. Wpływają także skargi dotyczące m.in. zabezpieczenia socjalnego wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy pełnili funkcje przez kilka kadencji związane z ograniczeniem działalności przez osoby pełniące funkcje publiczne. Przesyłane są czasami także sprawy indywidualne mieszkańców nienależące do właściwości gmin. Chodzi np. o udzielenie pomocy konkretnym osobom w ich prywatnych sprawach czy pomoc zbożową w ramach usuwania skutków powodzi. Wpłynęły też skargi dotyczące obowiązywania rozporządzenia o ustanowieniu obszaru ograniczonego użytkowania dla Lotniska im. Fryderyka Chopina, a także pozbawienia mandatu radnego w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego.