Rady miast nie mogą wprowadzać ograniczeń w korzystaniu przez studentów ze zniżek na publiczną komunikację. Trwa ogólnopolska kontrola regulaminów.
Rady miast nie mogą wprowadzać ograniczeń w korzystaniu przez studentów ze zniżek na publiczną komunikację. Trwa ogólnopolska kontrola regulaminów.
Uprawnienie do ulgowych przejazdów transportem miejskim gwarantuje kształcącym się na uczelniach art. 188 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.). Na tej podstawie przysługuje im 50 proc. zniżki na bilety.
Jednak niektóre rady miast ograniczają te prawa i wprowadzają dodatkowe warunki, np. zastrzegają, że z ulg mogą korzystać studenci, ale tylko do ukończenia 26. roku życia. Taki zapis widniał jeszcze do niedawna w regulaminie przejazdów w Świnoujściu czy Słupsku. Te miasta wprowadziły dla studentów ograniczenie wiekowe w korzystaniu z uprawnień.
– W praktyce oznaczało to, że osoby, które ukończyły 26 lat, pomimo posiadania statusu studenta, nie mogły korzystać z przysługujących im ulg – mówi Adam Szot, rzecznik praw studenta (RPS).
W konsekwencji starsi studenci otrzymali mandaty za jazdę bez ważnego biletu. Po interwencji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) rady te podjęły uchwały, które zniosły niezgodne z przepisami zapisy. W tych miastach prawo do tańszych przejazdów przysługuje już wszystkim kształcącym się w szkołach wyższych (bez względu na wiek) na podstawie ważnej legitymacji studenckiej. Anulowały również nałożone na studentów kary.
Okazuje się jednak, że do RPS napływają kolejne informacje dotyczące łamania prawa przez gminy. Dotyczy to m.in. Jarosławia. W związku z tym PSRP oraz RPS zapowiadają akcję badania zgodności z prawem regulaminów komunikacji miejskiej w innych miastach w Polsce. Ma ona na celu wyeliminowanie bezprawnych ograniczeń w tym zakresie. Ukróci to samowolę gmin w przyznawaniu ulg.
– Do tych miejscowości, które działają niezgodnie z prawem, będziemy kierować wnioski o zniesienie błędnych kryteriów i anulowanie mandatów – zapowiada Adam Szot.
Podkreśla, że prawo do 50-proc. ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej przysługuje studentom bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek. Jeśli kontroler powołuje się na przepisy, które mówią inaczej i nałoży mandat, RPS będzie interweniować.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama