Coraz więcej gmin w Polsce stawia na popularny na Zachodzie budżet partycypacyjny, który polega na konsultowaniu z mieszkańcami celowości planowanych przez gminę wydatków - poinformował w czwartek rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Są to zarówno duże miasta, takie jak Poznań, czy mniejsze, jak Sopot, Płock i Karpacz.

Idea projektu polega na szerokich konsultacjach z mieszkańcami celowości planowanych wydatków oraz wskazanie najważniejszych z nich, które powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności.

Maciej Milewicz z biura prasowego prezydenta Poznania powiedział w czwartek PAP, że w stolicy Wielkopolski formułę konsultowania budżetu zastosowano po raz pierwszy, a w poprzednim roku sprawdziła sie ona w Sopocie. "Wzorujemy sie na Sopocie. Nazywamy to Poznański Budżet Obywatelski" - dodał.

MAC na swojej stronie internetowej zamieściło informacje na temat budżetu partycypacyjnego. "Zależy nam na tym, aby strona internetowa ministerstwa posłużyła, jako miejsce wymiany informacji oraz doświadczeń. Dlatego zachęcamy przedstawicieli gmin, w których zrealizowano projekt, do nadsyłania informacji" - czytamy w komunikacie rzecznika MAC.

Jak podkreślił, resort przygotował specjalny formularz elektroniczny. Zdaniem Koziołka formularz ma być przydatny dla gmin, które rozważają wdrożenie nowej formuły budżetu.

Budżet partycypacyjny jest od wielu lat stosowany w wielu krajach Europy Zachodniej. Do jego najważniejszych zalet można zaliczyć: zwiększenie udziału i wpływu obywateli na finanse miasta, wzrost zaufania społeczności lokalnej do działań podejmowanych przez władze gmin, wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców na temat możliwości finansowych miast.