Sejm przyjął poprawki Senatu, przygotowane wspólnie przez MSWiA i stronę samorządową, wprowadzające wydłużenie terminu uchwalenia budżetu samorządów w 2021 roku do 31 marca oraz dające możliwość wstrzymywania biegu terminów administracyjnych - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Przepisy, o których na Twitterze napisał wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, znalazły się w przyjętej przez izbę niższą tzw. tarczy 6.0. W rozmowie z PAP Szefernaker przypomniał, że zgłoszenie ich w formie poprawek w Senacie to efekt spotkania konsultacyjnego strony samorządowej z premierem Mateuszem Morawieckim pod koniec października.

Jak wskazał wiceminister, ustalano wówczas formułę funkcjonowania urzędów w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa. Przyjęte teraz rozwiązania - wyjaśnił - zostały wspólnie wypracowane przez strony rządową i samorządową.

Samorządy, zgodnie z przepisami, mają czas na podjęcie uchwał budżetowych do końca stycznia, ale dzięki przyjętemu rozwiązaniu - wydłużającemu jednorazowo ten termin w 2021 roku do 31 marca - zyskają jeszcze dwa miesiące.

Kolejne rozwiązanie pozwoli w czasie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 wstrzymać organom administracji publicznej bieg terminów załatwiania spraw na okres nie dłuższy niż 30 dni. O tym fakcie strony postępowania będą musiały być powiadomione.

Sejm w środę poparł łącznie kilkadziesiąt z 451 poprawek, jakie do tzw. tarczy 6.0, czyli noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zaproponowała wyższa izba parlamentu. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.