statystyki

Powiaty nie chcą dopłacać do środowiskowych domów

autor: Michalina Topolewska19.11.2020, 07:28; Aktualizacja: 19.11.2020, 07:29
ZPP wskazuje też, że zmiana przepisów polegająca na możliwości przyznawania usług opiekuńczych seniorom w trybie pilnym – jeszcze przed wydaniem decyzji w tej sprawie, gdy konieczna jest szybka pomoc – może skutkować brakiem możliwości wyegzekwowania opłaty należnej za ich realizację, np. gdy osoba umrze lub zrezygnuje z nich przed wydaniem decyzji.

ZPP wskazuje też, że zmiana przepisów polegająca na możliwości przyznawania usług opiekuńczych seniorom w trybie pilnym – jeszcze przed wydaniem decyzji w tej sprawie, gdy konieczna jest szybka pomoc – może skutkować brakiem możliwości wyegzekwowania opłaty należnej za ich realizację, np. gdy osoba umrze lub zrezygnuje z nich przed wydaniem decyzji.źródło: ShutterStock

Samorządy obawiają się, że zmiana w przepisach dotyczących finansowania działalności środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) spowoduje, że z czasem dokładanie do ich utrzymania stanie się dla nich obowiązkowe.

Tak uważa Związek Powiatów Polskich (ZPP), który zgłosił swoje zastrzeżenia do projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876). Dotyczą one m.in. zmian w art. 51 regulującym funkcjonowanie ŚDS, które są ośrodkami wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Obecnie takie placówki są prowadzone przez gminy i powiaty jako zadanie zlecone przez administrację rządową, co oznacza, że samorządy otrzymują na ten cel dotację z budżetu państwa. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) zaproponowało zaś dodanie przepisu, który pozwoli gminom dofinansowywać ŚDS ze środków własnych. Resort wskazał w uzasadnieniu do projektu, że taki postulat zgłaszały same samorządy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane