statystyki

Metoda „od zużycia wody” przysporzy sporo problemów

autor: Katarzyna Nocuń21.10.2020, 08:00; Aktualizacja: 21.10.2020, 08:00
Stołeczni radni przyjęli najwyższą dopuszczoną w tym roku wysokość opłaty, czyli 12,73 zł za metr sześcienny wody.

Stołeczni radni przyjęli najwyższą dopuszczoną w tym roku wysokość opłaty, czyli 12,73 zł za metr sześcienny wody.źródło: ShutterStock

Naliczanie opłaty śmieciowej od zużycia wody to duże wyzwanie administracyjne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które za usługi odbioru i zagospodarowania odpadów rozliczają się z miastem.

Od 1 grudnia to dane z wodomierzy określą wysokość opłaty śmieciowej w Warszawie (obecnie opłata śmieciowa naliczana jest od gospodarstwa domowego i niezależnie od liczby jego członków wynosi w domu jednorodzinnym 94 zł, a w mieszkaniu w bloku lub kamienicy 65 zł). Od grudnia mieszkańcy stolicy zapłacą 12,73 zł za każdy metr sześcienny zużytej kranówki.

Jak to ma działać

Metoda wodna zakłada obowiązek cyklicznego składania do gmin deklaracji dotyczących zużycia wody. Zgodnie z przyjętą w Warszawie uchwałą będą to dane z kolejnych (ale dowolnie wybranych, np. od marca, sierpnia) sześciu miesięcy ostatniego roku. Na tej podstawie będzie wyliczana opłata za śmieci. Jej płatnikiem w przypadku nieruchomości wielolokalowej będzie zarządca budynku (np. wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia), a w przypadku domu jednorodzinnego – jego właściciel.

– Nie ma możliwości, by to gmina zawiadamiała właściciela nieruchomości o wysokości opłaty, choć jest to życzenie niektórych samorządów – zaznacza Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Prawda (2020-10-21 20:28) Zgłoś naruszenie 51

    W dobie, kiedy konieczne jest wzmożenie dbałości o higienę z powodu wirusa , zmusza się ludzi do ograniczenia zużycia wody. Czyż nie jest to kolejna paranoja w tym śmiesznym kraju? I bez tego w wielu szkołach są komunikaty o wszawicy u dzieci , co świadczy o braku należytej higieny , a co dopiero teraz będzie, kiedy zużycie wody zostanie obciążone dodatkowa opłatą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane