statystyki

Kontrolując spółkę, radny jest administratorem danych

autor: Jakub Styczyński04.10.2020, 13:00
UODO daje również wskazówki dla podmiotów, w których radny może dokonywać kontroli. Przypomina, że ustawodawca w art. 24 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym jednoznacznie ograniczył uzyskiwanie informacji i materiałów przez radnego do sytuacji, gdy nie narusza to dóbr osobistych innych osób.

UODO daje również wskazówki dla podmiotów, w których radny może dokonywać kontroli. Przypomina, że ustawodawca w art. 24 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym jednoznacznie ograniczył uzyskiwanie informacji i materiałów przez radnego do sytuacji, gdy nie narusza to dóbr osobistych innych osób.źródło: ShutterStock

Wykonuję mandat radnego w podwarszawskiej gminie. Mieszkańcy jednego z osiedli mają wątpliwości w zakresie legalności inwestycji budowlanej prowadzonej przez spółkę gminną. Chcę skorzystać ze swoich uprawnień i zweryfikować, czy jest ona zgodna z przepisami. Czy mam obowiązek zabezpieczenia pozyskanych danych osobowych?

Tak, bo wykonując czynności sprawdzające, radny staje się administratorem pozyskanych danych osobowych. Musi więc kierować się przepisami unijnego rozporządzenia oraz wytycznymi organów wykonawczych gminy.

Ale po kolei. Wspomniane w pytaniu uprawnienie wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nim przy wykonywaniu mandatu radny ma prawo – jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób – do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których się one znajdują, oraz do wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z jej udziałem. Warunkiem jest zachowanie przepisów o tajemnicy prawnie chronionej.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane