JST mogą prowadzić serwisy informacyjne urzędów na udostępnionym właśnie przez administrację rządową portalu Samorzad.gov.pl. – To miejsce, przez które większość samorządów będzie się kontaktować ze swoimi mieszkańcami – mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji, prezentując to narzędzie na wczorajszej konferencji.
Wczoraj dostępne na portalu były witryny dwóch JST: powiatu koneckiego i gminy Zabrodzie.
Jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do tego, by ich strony, w tym BIP, spełniały wiele wymogów, m.in. dotyczących dostępności dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Portal samorządowy i założone na nim strony będą – jak zapewnia resort cyfryzacji – dostosowane do najwyższych standardów, w tym do korzystania z serwisów na urządzeniach mobilnych.
System ma być w przyszłości przygotowany także do świadczenia usług lokalnych. Samorządy mogą z tego narzędzia korzystać bez opłat. – Platforma jest potrzebna zwłaszcza uboższym gminom, które nie mają środków na odpowiednie zabezpieczenia urzędowych witryn – mówił minister Zagórski. Zniknie też problem przeładowania stron reklamami, które utrudniają mieszkańcom dostęp do treści.
Reklama

Nowe wzory dowodów

Przedstawiciele ministerstw Cyfryzacji oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji odnieśli się także do planowanych zmian dotyczących dowodów osobistych (pisaliśmy o tym: „Dowód z odciskami palców i znowu z podpisem”, DGP nr 186/2020). Od 2 sierpnia 2021 r. ma być na nich zakodowany w formie chipa odcisk linii papilarnych (druga cecha biometryczna), wróci też skan podpisu na dokumencie. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania się do prawodawstwa unijnego (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli Unii). Złożenie wniosku będzie się zatem wiązało z koniecznością wizyty w urzędzie gminy, nie będzie można go złożyć online. Dowody osobiste będą wymieniane sukcesywnie.
Minister Zagórski zaznaczył, że to zbyt wczesny etap, by mówić, ile w sumie wyniosą wydatki związane z nowym wzorem dokumentów. Podkreślił jednak, że samorządy zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt i z tego tytułu nie poniosą dodatkowych kosztów. Podkreślił także, że rząd uwzględni dodatkowe koszty dla gmin związane z obsługą stacji mobilnej wykorzystywanej w sytuacji, gdy ktoś z różnych względów nie będzie mógł udać się do urzędu. – Dopracowanie tych rozwiązań jest jeszcze przed nami – zastrzegł.

Pieniądze na bezpieczeństwo w chmurze

Minister przypomniał także o możliwości wykorzystywania przez samorządy systemu zapewniania usług chmurowych (ZUCH). Dzięki niemu administracja publiczna może pozyskiwać wiele usług od zaufanych (czyli zweryfikowanych) dostawców.
– Będziemy chcieli w ramach kolejnej perspektywy finansowej dać samorządom możliwość ubiegania się o doposażenie urzędów w podstawowy sprzęt – zapowiedział Marek Zagórski. I dodał, że pomoc dla JST będzie w pewnym stopniu uzależniona od tego, czy samorządy dbają o bezpieczeństwo danych i czy korzystają z „usług chmurowych”.
2 października ruszają szkolenia online dla urzędników w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd. Nabory rozpoczną się przyszłym tygodniu.