statystyki

Samorządy chcą kolejnych opłat. Ministerstwo Finansów mówi „nie”

autor: Agnieszka Pokojska17.09.2020, 07:35; Aktualizacja: 17.09.2020, 07:36
MF podkreśliło, że tak samo, jak w przypadku podatków i opłat lokalnych, nowe rodzaje opłat mogą być ustanowione jedynie w drodze ustawowej.

MF podkreśliło, że tak samo, jak w przypadku podatków i opłat lokalnych, nowe rodzaje opłat mogą być ustanowione jedynie w drodze ustawowej.źródło: ShutterStock

Lokalni włodarze nie mogą wprowadzać nowego rodzaju opłat drogowych ani na przejściach dla pieszych, ani na przejazdach dla rowerzystów – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na petycję.

Osoba, która o to zapytała, wyjaśniła, że opłaty miałyby być pobierane przez automaty umieszczone na sygnalizatorach (do wywołania światła). Miałoby to zwiększyć bezpieczeństwo ruchu. Resort podkreślił jednak, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.) nie przewiduje takiej możliwości.

Natomiast rada gminy ma prawo do określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek (w granicach stawek maksymalnych) opłat tylko określonych w tej ustawie, tj. targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, reklamowej oraz od posiadania psów.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane