statystyki

Jedynie wójt może określić warunki, na jakich dzieci z innych gmin zostaną dowiezione do przedszkoli

autor: Marcin Nagórek12.09.2020, 14:00
Zgodnie z art. 32 ust. 7 prawa oświatowego gmina może zorganizować dzieciom bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego również w przypadkach, w których nie ma takiego obowiązku.

Zgodnie z art. 32 ust. 7 prawa oświatowego gmina może zorganizować dzieciom bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego również w przypadkach, w których nie ma takiego obowiązku.źródło: ShutterStock

Wójt przygotował projekt uchwały w sprawie zasad dowozu uczniów do gminnych przedszkoli – przy czym chodzi o dzieci zamieszkałe poza obszarem administracyjnym naszej jednostki. Ma być to akt prawa miejscowego przyjęty na najbliższej sesji rady gminy. Jako podstawę podał art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy samorządowej oraz art. 32 ust. 7 prawa oświatowego. Podobnie rada ustala sieć prowadzonych przedszkoli w gminie. Jako radny mam jednak wątpliwości, czy będzie to właściwe rozwiązanie.

Niestety nie. Brak jest podstaw prawnych do przyjęcia przez radę gminy w formie uchwały w randze aktu prawa miejscowego zasad dowozu dzieci zamieszkałych poza obszarem administracyjnym gminy do jej placówek oświatowych. Kompetencje w tym zakresie ma bowiem wójt i to on powinien podjąć odpowiednie zarządzenie.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane