statystyki

Firma środkami z dotacji pokryła wydatki sprzed podpisania umowy. Gmina nie może przymknąć oka

autor: Marcin Nagórek01.07.2020, 12:25; Aktualizacja: 01.07.2020, 12:26
Czy w oparciu o regulacje tarczy antykryzysowej wójt może je jednak uznać?

Czy w oparciu o regulacje tarczy antykryzysowej wójt może je jednak uznać?źródło: ShutterStock

Spółka, która uzyskała od nas dotację na roboty budowlane przy zabytkowym budynku, przedstawiła rozliczenie. Wynika z niego, że 20 proc. środków z dotacji poszło na wydatki poniesione jeszcze przed podpisaniem umowy, co zgodnie z jej warunkami było niedopuszczalne. Czy w oparciu o regulacje tarczy antykryzysowej wójt może je jednak uznać? Czy musi wezwać spółkę do zwrotu pieniędzy?

W takiej sytuacji gmina nie może odstąpić od żądania zwrotu środków dotacyjnych. Zaniechania w tym zakresie mogą skutkować odpowiedzialnością na płaszczyźnie dyscypliny finansów publicznych.

Skoro w przedmiotowym zapytaniu poruszono kwestię ewentualnego stosowania specustawy o COVID-19, to przede wszystkim należy wskazać, że choć zawiera ona wiele różnych przepisów modyfikujących wymogi formalno-prawne dotyczące budżetu jednostki samorządu terytorialnego czy nawet dotacji (udzielanych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), to jednak nie zmienia ogólnych reguł związanych z ich rozliczaniem. Reguły te zaś wynikają z ustawy o finansach publicznych i z umowy zawieranej w oparciu o wytyczne z jej art. 250.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane