statystyki

Ostatnie tygodnie na opracowanie programu ochrony powietrza

autor: Zofia Jóźwiak10.06.2020, 08:05; Aktualizacja: 10.06.2020, 08:06

źródło: DGP

Przesunięcie terminów ze względu na COVID-19 spowodowało, że jest szansa na ponowne konsultacje dokumentu. Warto ten czas dobrze wykorzystać, bo zapisy muszą być bardzo konkretne, a za ich niewykonanie grożą spore kary

Programy ochrony powietrza (POP) przygotowuje się wszędzie tam, gdzie choćby jedna szkodliwa substancja przekracza określony poziom. Ponieważ w Polsce z przekroczeniami mamy do czynienia prawie wszędzie, wszystkie regiony wykonują POP. W tym roku zarządy województw mają je opracować do końca czerwca (początkowo był to 30 kwietnia), a sejmiki przyjąć do 30 września. Czasu nie zostało więc wiele, zwłaszcza że epidemia utrudniła pracę nad tymi dokumentami, a przede wszystkim konsultacje społeczne. – Mimo to dostaliśmy dwa tysiące uwag, zarówno od gmin, jak i od organizacji pozarządowych – mówi Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Urząd szuka złotego środka, by uwzględnić jak najwięcej z nich, a dodatkowy czas na opracowanie POP zamierza wykorzystać na powtórne konsultacje.

Nie wskaźniki, lecz konkrety

Mazowiecki program ma być znacznie bardziej konkretny niż do tej pory. Jego głównym elementem będzie wymiana kopciuchów. – Każda gmina dostanie wytyczne, ile konkretnie urządzeń grzewczych i w jakim czasie ma wymienić – mówi Marcin Podgórski. Te, które na jej terenie są, będą regularnie sprawdzanie. Po zgłoszeniu, np. przez sąsiada, nieprawidłowości w użytkowaniu paleniska, interwencja odpowiednich służb – zgodnie z założeniami POP – odbędzie się maksymalnie w ciągu kilkunastu godzin. Ale to nie wszystko. Województwo chce, by tam, gdzie jest to uzasadnione, drogi były myte, by nie dochodziło do wtórnego pylenia. W stolicy mają też powstać strefy ograniczonego transportu (choć to wymaga zmian w prawie). Konieczna jest też dalsza poprawa jakości taboru komunikacyjnego.

Podobne konkrety ma zawierać program dla Małopolski – najlepiej oceniany przez organizacje pozarządowe. Jak mówi nam Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, w tym województwie, poza działaniami zbliżonymi do tych, jakie planuje Mazowsze, każda gmina ma obowiązkowo otworzyć punkt dostępu do programu „Czyste powietrze”, a także zatrudnić ekodoradcę. Oprócz tego w planach jest obowiązek przeprowadzania szybkich kontroli palenisk nie tylko przez straż miejską, lecz także przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wciąż daleko do doskonałości


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane