Nie ma przepisów, nie ma jednoznacznych odpowiedzi, dlatego KBW nie jest w stanie zająć stanowiska w sprawie ewentualnych dodatkowych dotacji dla gmin na zadania zlecone w związku z wyborami Prezydenta RP ani w sprawie finansowania z tych dotacji zakupu środków ochrony osobistej.
Urzędnicy, koordynatorzy wyborczy w samorządach obawiają się, że mogą nie zdążyć z przygotowaniami. Możliwa data głosowania to 28 czerwca, jednak nowe wybory nie zostały jeszcze zarządzone. Obawy gmin i miast dotyczą obciążenia organizacyjnego. Każdy wyborca ma mieć możliwość oddania głosu korespondencyjnie (alternatywa do głosowania tradycyjnego w lokalu wyborczym). Wiąże się to z wyższymi kosztami (pisaliśmy o tym: „To będą kosztowne wybory. Gminy chcą więcej pieniędzy” DGP nr 101/2020). Dodatkowe wydatki będą związane z zapewnieniem wymogów bezpieczeństwa podczas głosowania. W dodatku gminy otrzymały już część dotacji i niektóre wykorzystały ją na przygotowanie głosowania 10 maja, które się nie odbyło.
KBW, w odpowiedzi na pytania DGP, podkreśla, że ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego nie stanowi jeszcze obowiązującego prawa. – Prace legislacyjne nie zostały bowiem zakończone. Nie jest znany termin, w którym zostaną one zakończone, oraz czy i w jakim brzmieniu ustawa zostanie przyjęta przez parlament – zaznacza KBW.
Etap legislacyjny
Ustawa w Senacie