PES to organizacje zatrudniające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (np. długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne), które prowadzą działalność gospodarczą, nienastawioną na zysk. Jest ich ok. 100 tys. i należą do nich m.in. spółdzielnie socjalne, spółdzielnie inwalidów, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe.
To do nich kierowany jest nowy instrument wsparcia, czyli specjalna pożyczka płynnościowa. Mogą się o nią ubiegać PES-y spełniające cztery podstawowe kryteria, a mianowicie: prowadzenie działalności gospodarczej lub odpłatnej działalności statutowej, funkcjonowanie przez okres minimum 12 miesięcy oraz posiadanie co najmniej jednego zamkniętego roku obrotowego, zaliczanie się do sektora mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw oraz posiadanie zdolności do spłaty zaciągniętej pożyczki.
Pożyczka może wynosić do 100 tys. zł i można ją przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności. Uzyskane środki mogą więc zostać wykorzystane na regulowanie zobowiązań, zapłacenie czynszu, zakup wyposażenia czy na pokrycie kosztów zatrudnienia personelu, w tym wynagrodzeń pracowników.
Udzielaniem pożyczek zajmują się instytucje pośredniczące, wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (na razie wyłoniona została jedna – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, ale wkrótce mają dołączyć kolejne). Co istotne, pożyczki są udzielane na preferencyjnych warunkach – z niskim oprocentowaniem, okresem spłaty wynoszącym maksymalnie 48 miesięcy oraz bez prowizji i żadnych opłat. Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach będzie można je spłacać w ratach kwartalnych zamiast miesięcznych.
Poza pożyczkami płynnościowymi PES-y mogą też ubiegać się o instrumenty wsparcia przewidziane w przepisach ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.), takie jak: dofinansowania do wynagrodzeń pracowników wypłacane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy oraz umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne.