statystyki

COVID-19 uniemożliwia NGO wykonanie zadania dla samorządu? Możliwe są zmiany w umowie

autor: Dr Aleksander Nelicki01.05.2020, 17:00
podpis, umowa, dokument

Samorząd może odstąpić od dochodzenia od organizacji pozarządowej należności związanych z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowyźródło: ShutterStock

Jesteśmy organizacją pozarządową. Na zlecenie samorządu wykonujemy zadanie publiczne związane z pielęgnowaniem kultury i języka regionalnego. Z powodu epidemii wiele naszych działań nie doszło do skutku i mamy problem z realizacją umowy, jaką podpisaliśmy z urzędem. Czy grożą nam z tego tytułu jakieś konsekwencje?

Pewne przepisy w tej kwestii zawiera nowelizacja specustawy o COVID-19. Dotyczą one sytuacji, w której zlecone działania „zostały odwołane w następstwie okoliczności związanych z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii”. Artykuł 15zzl ust. 1 uprawnia organ zlecający (np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta) do uznania za uzasadnione wydatków poniesionych na nie. Z kolei ust. 2 tego artykułu wprowadza zasadę mówiącą, że w takim przypadku „niewykonanie planu działań lub nieosiągnięcie rezultatów założonych w umowie (…) nie może skutkować uznaniem dotacji na realizację zadania publicznego w tej części za wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem, pobraną nienależnie lub w nadmiernej wysokości i podlegającą zwrotowi”.

Bardziej generalne, dotyczące tego problemu, przepisy pojawiają się w art. 15zzzzzb, dodanym ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Jego ust. 2 przewiduje możliwość zmiany umowy dotyczącej realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową, jeżeli „okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 (…) mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy”. Zmiany mogą dotyczyć w szczególności:


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane