Gmina nie musi budować drogi na prywatnym terenie

autor: Marcin Nagórek08.03.2020, 12:00
Organ jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. Zarządcą takim dla dróg gminnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Organ jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. Zarządcą takim dla dróg gminnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).źródło: ShutterStock

Prowadzę zakład produkcyjny na terenie małej gminy. Chciałem, aby wójt zadecydował o wybudowaniu krótkiego odcinka drogi dojazdowej do drogi gminnej po mojej nieruchomości, lecz odmówił. Rozważam wniesienie skargi do rady gminy, bo zatrudniam wielu lokalnych mieszkańców, ma to więc społeczne uzasadnienie. Czy jest szansa na zmianę decyzji wójta?

Zgodnie z art. 229 pkt 3 kodeksu postępowania administracyjnego organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy. Z kolei zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym rada, rozpatrując skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych, a także wnioski oraz petycje składane przez obywateli, powołuje w tym celu komisję skarg, wniosków i petycji.

Co jednak istotne, istnienie formalnoprawnych możliwości wniesienia skargi przez podmioty (m.in. przez przedsiębiorców) nie oznacza automatycznie, że taka skarga zostanie przez radę gminy uwzględniona jako zasadna. Konieczne jest bowiem zweryfikowanie legalności podanego zamierzenia inwestycyjnego. W tym zaś kontekście na uwagę zasługuje m.in. art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o drogach publicznych. Z tych przepisów wynika w szczególności, że organ jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. Zarządcą takim dla dróg gminnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane