statystyki

Gmina nie może pobierać podatku rolnego bez dzielenia się z izbą rolniczą

autor: Marcin Nagórek28.02.2020, 17:00; Aktualizacja: 28.02.2020, 17:23
soja, rolnictwo

Izby rolnicze są jednostkami organizacyjnymi samorządu rolniczego (mają osobowość prawną), a terenem ich działania jest obszar województwa. Działają na rzecz rolnictwa, wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacjiźródło: ShutterStock

Nasz włodarz przygotował projekt korygujący uchwałę budżetową na 2020 r. Chce zwiększyć m.in. pozycję dochodów z podatku rolnego – prawie o 100 tys. zł – bez wykazywania jednocześnie zmiany w wydatkach dla izby rolniczej. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Zwiększona pozycja wpływów z podatku rolnego musi mieć przełożenie na większy poziom kwotowego odpisu na izbę rolniczą. W razie zaniechania takiej operacji z dużym prawdopodobieństwem nastąpi interwencja nadzorcza właściwej miejscowo regionalnej izby obrachunkowej. Tytułem wstępu warto przypomnieć, że podatek rolny jest jednym z dochodów budżetu gminy, co wynika jednoznacznie z art. 4. ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j.: Dz.U. z 2020 r. poz. 23).

Skoro zaś zapytanie dotyczy izb rolniczych, przypomnieć należy również specyfikę funkcjonowania tych podmiotów. Otóż, jak wynika z art. 3 ustawy o izbach rolniczych, są one jednostkami organizacyjnymi samorządu rolniczego (mają osobowość prawną), a terenem ich działania jest obszar województwa. Izby działają na rzecz rolnictwa, wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji. W kontekście podanego zapytania na szczególną uwagę zasługuje jednak regulacja art. 35 ust. 1 ww. ustawy o izbach rolniczych, bowiem tamże jest mowa o aspekcie finansowania izb.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane