statystyki

Gmina nie może pobierać podatku rolnego bez dzielenia się z izbą rolniczą

autor: Marcin Nagórek28.02.2020, 17:00; Aktualizacja: 28.02.2020, 17:23
soja, rolnictwo

Izby rolnicze są jednostkami organizacyjnymi samorządu rolniczego (mają osobowość prawną), a terenem ich działania jest obszar województwa. Działają na rzecz rolnictwa, wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacjiźródło: ShutterStock

Nasz włodarz przygotował projekt korygujący uchwałę budżetową na 2020 r. Chce zwiększyć m.in. pozycję dochodów z podatku rolnego – prawie o 100 tys. zł – bez wykazywania jednocześnie zmiany w wydatkach dla izby rolniczej. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Zwiększona pozycja wpływów z podatku rolnego musi mieć przełożenie na większy poziom kwotowego odpisu na izbę rolniczą. W razie zaniechania takiej operacji z dużym prawdopodobieństwem nastąpi interwencja nadzorcza właściwej miejscowo regionalnej izby obrachunkowej. Tytułem wstępu warto przypomnieć, że podatek rolny jest jednym z dochodów budżetu gminy, co wynika jednoznacznie z art. 4. ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j.: Dz.U. z 2020 r. poz. 23).

Skoro zaś zapytanie dotyczy izb rolniczych, przypomnieć należy również specyfikę funkcjonowania tych podmiotów. Otóż, jak wynika z art. 3 ustawy o izbach rolniczych, są one jednostkami organizacyjnymi samorządu rolniczego (mają osobowość prawną), a terenem ich działania jest obszar województwa. Izby działają na rzecz rolnictwa, wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji. W kontekście podanego zapytania na szczególną uwagę zasługuje jednak regulacja art. 35 ust. 1 ww. ustawy o izbach rolniczych, bowiem tamże jest mowa o aspekcie finansowania izb.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane