statystyki

Polska rzeczywistość: Bank upada, samorząd z pustym kontem

autor: Prof. Lesław Góral12.02.2020, 08:51; Aktualizacja: 12.02.2020, 08:52
O ile pieniądze państwa polskiego są zabezpieczone przez NBP, o tyle o funduszach jednostek terytorialnych już tego samego powiedzieć nie można.

O ile pieniądze państwa polskiego są zabezpieczone przez NBP, o tyle o funduszach jednostek terytorialnych już tego samego powiedzieć nie można.źródło: ShutterStock

O ile pieniądze państwa polskiego są zabezpieczone przez NBP, o tyle o funduszach jednostek terytorialnych już tego samego powiedzieć nie można.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 12 ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 795 ze zm.), ochroną gwarancyjną nie są objęte środki pieniężne i należności jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że w przypadku ogłoszenia upadłości banku środki budżetowe samorządów terytorialnych są wyłączone spod ochrony BFG.

Podkarpackie bankructwo

Potwierdza to finał historii Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, w którym samorząd miał ulokowane pieniądze. Podstawowym problemem banku od kilku lat była wysoka wartość i udział w portfelu niespłacanych kredytów. W obliczu pogarszającej się sytuacji kapitałowej i braku efektów w realizacji programów naprawczych Komisja Nadzoru Finansowego w grudniu 2019 r. poinformowała BFG, że bank jest zagrożony upadłością i nie ma przesłanek wskazujących, że uda się to ryzyko upadku banku zmniejszyć.

BFG musiał podjąć decyzję o przymusowej restrukturyzacji wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku od 15 stycznia 2020 r.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane