statystyki

Z funduszu sołeckiego sfinansuje się remont chodnika przy drodze gminnej, ale nie przy powiatowej

autor: Marcin Nagórek31.01.2020, 19:00
Gmina może przekazać środki na remont chodnika znajdującego się przy drodze powiatowej w innym trybie, tj. przez porozumienie z zarządcą drogi powiatowej. Przy czym uprzednio konieczne jest podjęcie przez radę gminy stosownej uchwały.

Gmina może przekazać środki na remont chodnika znajdującego się przy drodze powiatowej w innym trybie, tj. przez porozumienie z zarządcą drogi powiatowej. Przy czym uprzednio konieczne jest podjęcie przez radę gminy stosownej uchwały.źródło: ShutterStock

Chcemy zmienić uchwałę budżetową na 2020 r. i wprowadzić wydatek w ramach funduszu sołeckiego – remont chodnika przy drodze powiatowej. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz decyduje w uchwale rada gminy. Są one przeznaczone na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i pozostają w zgodzie ze strategią rozwoju gminy. W tym kontekście warto przypomnieć, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym zadania własne gminy obejmują w szczególności sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

Zatem z tej regulacji wynika jednoznacznie, że zadania własne gminy dotyczą tylko dróg gminnych. Z kolei powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie – transportu zbiorowego i dróg publicznych. Finansuje m.in. zadania w zakresie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz zarządzania nimi.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane