statystyki

Z funduszu sołeckiego sfinansuje się remont chodnika przy drodze gminnej, ale nie przy powiatowej

autor: Marcin Nagórek31.01.2020, 19:00
Gmina może przekazać środki na remont chodnika znajdującego się przy drodze powiatowej w innym trybie, tj. przez porozumienie z zarządcą drogi powiatowej. Przy czym uprzednio konieczne jest podjęcie przez radę gminy stosownej uchwały.

Gmina może przekazać środki na remont chodnika znajdującego się przy drodze powiatowej w innym trybie, tj. przez porozumienie z zarządcą drogi powiatowej. Przy czym uprzednio konieczne jest podjęcie przez radę gminy stosownej uchwały.źródło: ShutterStock

Chcemy zmienić uchwałę budżetową na 2020 r. i wprowadzić wydatek w ramach funduszu sołeckiego – remont chodnika przy drodze powiatowej. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz decyduje w uchwale rada gminy. Są one przeznaczone na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i pozostają w zgodzie ze strategią rozwoju gminy. W tym kontekście warto przypomnieć, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym zadania własne gminy obejmują w szczególności sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

Zatem z tej regulacji wynika jednoznacznie, że zadania własne gminy dotyczą tylko dróg gminnych. Z kolei powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie – transportu zbiorowego i dróg publicznych. Finansuje m.in. zadania w zakresie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz zarządzania nimi.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane