Mieszkańcy mają poważne zastrzeżenia do działań swojego lokalnego włodarza. Czy przy wsparciu radnych mogą kontrolować jego pracę? Odpowiada adwokat Bartosz Bator
Tak. Rada gminy monitoruje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy – w tym celu powołuje komisję rewizyjną. W skład komisji wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów.
Rada gminy rozpatruje także skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych oraz wnioski i petycje składane przez obywateli. W tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji. Również w jej skład wchodzą radni ze wszystkich klubów.
Radni mogą także powoływać ze swojego grona stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot ich działania oraz skład osobowy. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć radni niebędący jej członkami, mogą zabierać głos w dyskusji i składać wnioski bez prawa udziału w głosowaniu.
Warto nadmienić, że w wykonywaniu mandatu radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej. W sprawach dotyczących gminy radni mogą też kierować interpelacje i zapytania do wójta.
Wójt z kolei co roku do 31 maja przedstawia radzie raport o stanie gminy. W debacie nad raportem o stanie gminy radni zabierają głos bez ograniczeń czasowych.