Projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej jest już gotowy - powiedział PAP w sobotę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że realnie wejścia w życie tych zmian można się spodziewać na przełomie stycznia i lutego.
Reklama

"Projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej jest gotowy. Myślę, że jeszcze w grudniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zostanie on zaprezentowany. Potem czeka nas proces legislacyjny - wtedy wszystko będzie zależało od Sejmu, Senatu i pana prezydenta" - powiedziała PAP Sasin.

Nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego liczy 20 resortów; wicepremierami pozostali: Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin. W nowym rządzie nie ma Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstały natomiast: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

"Chcielibyśmy wszyscy, żeby ta ustawa weszła w życie jak najszybciej. Chociażby z punktu widzenia mojego resortu jest to kluczowa ustawa, pozwalająca mi zarządzać działem administracji +aktywa państwowe+. W tej chwili działam w oparciu o rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, przekazujące mi nadzór nad większością spółek Skarbu Państwa" - podkreślił Sasin w rozmowie z PAP. Przyznał, że jest jednak całe otoczenie prawe - m.in. ustawa o zarządzaniu mieniem państwowym, która wymaga bardzo głębokich zmian w związku z funkcjonowaniem tego ministerstwa.

Ocenił, że realnie nowelizacja ustawy może wejść w życie najwcześniej na przełomie stycznia i lutego. Dodał, że ma już kompletowane ścisłe kierownictwo resortu, które obecnie jest nawet szersze niż docelowo.

"W dalszym ciągu - przejściowo - także z uwagi na brak nowelizacji ustawy o działach administracji adekwatnej do nowej struktury rządu, zarządzam działem +energia+, który docelowo nie będzie domeną mojego resortu, ale Ministerstwa Klimatu. W związku z tym dwóch wiceministrów zarządzających tym działem odejdzie razem z tym działem do nowego resortu" - podkreślił Sasin.