statystyki

Czas pracy w urzędzie można skracać. Pod pewnymi warunkami

11.12.2019, 16:00
czas, zegar

Z kodeksu postępowania administracyjnego wynika jedynie, że organy państwowe, organy samorządu terytorialnego i inne jednostki samorządowe oraz organy organizacji społecznych obowiązane są przyjmować obywateli w sprawach skarg i wniosków w ustalonych przez siebie dniach i godzinach.źródło: ShutterStock

Urząd gminy chce zdecydować o skróceniu pracy w okresie przedświątecznym i tuż po świętach. Czy wójt może podjąć taką decyzję?

Bartosz Bator adwokat

Bartosz Bator adwokat

źródło: DGP

Przepisy wprost tej kwestii nie regulują. Choć w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego i bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny ustanowiono szczególne przepisy prawa pracy określające status prawny pracowników samorządowych, to ustawa o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282) na ten temat milczy. Wydaje się zatem, że to, co nie jest zabronione, nie jest zakazane. Zgodnie z art. 43 ustawy w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy. Określa on prawa i obowiązki pracowników i pracodawców i jest ustawowym minimum. Oznacza to, że pracodawca nie może dać podwładnym mniej niż w kodeksie i ustawie o pracownikach samorządowych, ale może dać więcej. I chyba tak należy rozpatrywać ewentualne dodatkowe dni wolne w okresie świątecznym i noworocznym. Trudno też uznać, że będą one sprzeczne z regulaminem pracy danego urzędu.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane