statystyki

W uchwale zmieniającej budżet musi być pełne pokrycie założonego deficytu

autor: Marcin Nagórek20.10.2019, 14:00
Deficyt przejściowy to niedobór budżetu występujący w perspektywie jednego roku, a spowodowany nieosiągnięciem zaplanowanych dochodów.

Deficyt przejściowy to niedobór budżetu występujący w perspektywie jednego roku, a spowodowany nieosiągnięciem zaplanowanych dochodów.źródło: ShutterStock

Na ostatniej sesji rady miasta podjęliśmy uchwałę zmieniającą budżet. Nie określiliśmy w niej w pełni źródeł pokrycia planowanego deficytu, który ma wynieść 4 mln zł. Wskazaliśmy tylko, że część stanowić będzie 3 mln zł pożyczki. Brakuje pokrycia w innych źródłach, np. wolnych środkach czy nadwyżce budżetowej. Czy regionalna izba obrachunkowa może tę uchwałę podważyć?

Uchwała zmieniająca budżet, w której nie wskazano pełnego pokrycia źródeł planowanego deficytu, jest prawnie wadliwa. Należy więc oczekiwać interwencji ze strony regionalnej izby obrachunkowej. Ale nie od razu stwierdzi ona nieważność uchwały.

Analiza zadanego pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.). Zgodnie z art. 211 u.f.p. budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów. Jest on uchwalany na rok budżetowy, czyli rok kalendarzowy.

Co w treści

Podstawą gospodarki finansowej JST w danym roku budżetowym jest uchwała budżetowa, która składa się z:

1) budżetu jednostki samorządu terytorialnego,

2) załączników.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane