statystyki

Nowe prawo zamówień publicznych: Niebagatelny problem z zamieszczaniem ogłoszeń o bagatelnym zamówieniu

09.10.2019, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:45
Dokumenty

Dokumentyźródło: ShutterStock

Nowe prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie od 2021 r., przewiduje obowiązek ogłaszania w Biuletynie Zamówień Publicznych także niewielkich postępowań, tzw. bagatelnych, między 50 000 a 130 000 zł. Jednocześnie pozwala na odstąpienie od tego „w uzasadnionym przypadku”. O jakie sytuacje może więc chodzić? O ich wskazanie poprosiliśmy ekspertów. Niestety ich opinie się różnią, a to nie najlepiej wróży na przyszłość, szczególnie dla wykonawców Oprac. Z.J.

opinie ekspertów

Uzasadnione przypadki to więcej niż wolna ręka

dr Wojciech Hartung adwokat, praktyka infrastruktury i energetyki w Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka

W zakresie ogłoszeń o zamówieniu art. 267 ust. 2 pkt 9 nowego p.z.p. przewiduje odrębną kategorię ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP) – ogłoszenia o zamówieniu bagatelnym. Dodatkowo, w świetle art. 268 ust. 1 nowego p.z.p., każdorazowo zamawiający, zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu bagatelnym w BZP, przekazuje potencjalnym wykonawcom informację o zamiarze udzielenia tego zamówienia. Jednocześnie jednak w art. 268 ust. 3 nowego p.z.p. przewidziano uprawnienie dla zamawiającego dotyczące odstąpienia od zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu bagatelnym. Będzie to możliwe – jak wynika z przepisów – w uzasadnionym przypadku. Zarówno w samej treści ustawy, jak i w uzasadnieniu projektu brak jest jednak choćby wskazówki, jakie okoliczności ustawodawca ma w tym zakresie na myśli. Co przy tym istotne, z uwagi na bardzo ograniczony zakres stosowania przepisów ustawy do zamówień bagatelnych decyzja zamawiającego o odstąpieniu od zamieszczania ogłoszenia nie będzie podlegać właściwie żadnej kontroli ze strony wykonawców. Nie ulega wątpliwości, że za uzasadnione będzie można uznawać przypadki uprawniające zamawiających do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia i wolnej ręki. Równie oczywiste jest jednak, że nie wyczerpuje to treści tego pojęcia. Za uzasadnione być może będzie się wskazywało przypadki, w których ustawa dopuszcza zmiany umowy (art. 455). Nie chodzi tu jednak o dosłowne przywoływanie tych przesłanek, a o wskazówki w nich zawarte, takie jak wystąpienie okoliczności, których zamawiający – działając z należytą starannością – nie mógł przewidzieć, lub przypadki, gdy zmiana wykonawcy spowodowałaby istotną niedogodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla zamawiającego.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane