statystyki

Urzędy w oczekiwaniu na twardy brexit

autor: Katarzyna Nocuń01.10.2019, 20:00
Obecnie Brytyjczycy, podobnie jak pozostali obywatele UE, muszą rejestrować swój pobyt w Polsce, jeśli trwa on dłużej niż trzy miesiące. Zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce ma 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii. Najwięcej Brytyjczyków zarejestrowano w województwach: mazowieckim – 2,2 tys. osób, małopolskim – 910; dolnośląskim – 560; śląskim – 470 i pomorskim – 410.

Obecnie Brytyjczycy, podobnie jak pozostali obywatele UE, muszą rejestrować swój pobyt w Polsce, jeśli trwa on dłużej niż trzy miesiące. Zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce ma 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii. Najwięcej Brytyjczyków zarejestrowano w województwach: mazowieckim – 2,2 tys. osób, małopolskim – 910; dolnośląskim – 560; śląskim – 470 i pomorskim – 410.źródło: ShutterStock

Rejestracja pobytu przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ułatwi procedury tym Brytyjczykom, którzy chcą w Polsce zostać – przekonuje Urząd do Spraw Cudzoziemców. Urzędy wojewódzkie, już teraz przeładowane wnioskami o legalizację pobytu i pracy cudzoziemców spoza krajów unijnych, muszą się liczyć z nowym obciążeniem.

 W przypadku twardego brexitu 31 października, od 1 listopada zastosowanie będą miały przepisy Ustawy o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północej z Unii Europejskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 622).

Zakłada ona, że pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin będzie uznawana za legalną (do końca 2020 r.) jeśli na dzień przed brexitem mieli oni prawo pobytu w Polsce. Po brexicie obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli się ubiegać o zezwolenia na pobyt czasowy (na pięć lat) i na czas nieokreślony.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane