statystyki

Urzędy w oczekiwaniu na twardy brexit

autor: Katarzyna Nocuń01.10.2019, 20:00
Obecnie Brytyjczycy, podobnie jak pozostali obywatele UE, muszą rejestrować swój pobyt w Polsce, jeśli trwa on dłużej niż trzy miesiące. Zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce ma 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii. Najwięcej Brytyjczyków zarejestrowano w województwach: mazowieckim – 2,2 tys. osób, małopolskim – 910; dolnośląskim – 560; śląskim – 470 i pomorskim – 410.

Obecnie Brytyjczycy, podobnie jak pozostali obywatele UE, muszą rejestrować swój pobyt w Polsce, jeśli trwa on dłużej niż trzy miesiące. Zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce ma 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii. Najwięcej Brytyjczyków zarejestrowano w województwach: mazowieckim – 2,2 tys. osób, małopolskim – 910; dolnośląskim – 560; śląskim – 470 i pomorskim – 410.źródło: ShutterStock

Rejestracja pobytu przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ułatwi procedury tym Brytyjczykom, którzy chcą w Polsce zostać – przekonuje Urząd do Spraw Cudzoziemców. Urzędy wojewódzkie, już teraz przeładowane wnioskami o legalizację pobytu i pracy cudzoziemców spoza krajów unijnych, muszą się liczyć z nowym obciążeniem.

 W przypadku twardego brexitu 31 października, od 1 listopada zastosowanie będą miały przepisy Ustawy o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północej z Unii Europejskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 622).

Zakłada ona, że pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin będzie uznawana za legalną (do końca 2020 r.) jeśli na dzień przed brexitem mieli oni prawo pobytu w Polsce. Po brexicie obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli się ubiegać o zezwolenia na pobyt czasowy (na pięć lat) i na czas nieokreślony.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane