statystyki

Urzędy bardziej dostępne dla osób niesamodzielnych

autor: Michalina Topolewska19.09.2019, 19:00
Podjazd dla wózków. Niepełnosprawni. Urząd. Dostępność

Podjazd dla wózków. Niepełnosprawni. Urząd. Dostępnośćźródło: ShutterStock

Organy administracji publicznej będą musiały wyznaczyć koordynatorów odpowiadających za zapewnienie dostępności ich obiektów i usług dla osób niepełnosprawnych. Będą też składać cykliczne raporty dotyczące tego, jak są dostosowane do ich potrzeb.

Takie obowiązki nakłada na urzędy, szkoły, szpitale, muzea oraz inne podmioty publiczne ustawa z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. poz. 1696), która jutro wchodzi w życie. Zgodnie z jej przepisami wspomniane instytucje będą zobowiązane do spełniania określonych w niej minimalnych standardów w zakresie dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej oraz cyfrowej – przy czym w przypadku tej ostatniej stosowane będą wymagania wynikające z ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 848). Na dostosowanie się do nich urzędy będą miały dwa lata. Zanim to jednak nastąpi, będą musiały zapewniać osobom niesamodzielnym tzw. dostęp alternatywny, polegający np. na pomocy innej osoby przy załatwianiu danej sprawy. Co istotne, po upłynięciu wspomnianego okresu przejściowego wejdą w życie przepisy, które umożliwią niepełnosprawnym złożenie skargi do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na brak zapewnienia dostępności przez podmiot publiczny. Jego prezes będzie zaś mógł nałożyć na taką instytucję grzywnę.

Następnym obowiązkiem dla urzędów będzie wyznaczenie koordynatora ds. dostępności. Do jego zadań będzie należało m.in. przygotowanie i nadzorowanie działań na rzecz poprawy dostępności instytucji oraz monitorowanie stanu ich przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo podmioty publiczne będą musiały składać co cztery lata raporty na temat dostępności do ministra inwestycji i rozwoju. Będzie do tego służyć, opracowany przez resort formularz, a na złożenie pierwszego raportu urzędy będą miały czas do 31 marca 2021 r.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nareszcie(2019-09-21 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie coś konkretnego, jeszcze polecałbym aby takie obostrzenia dotyczyły wszystkich podmiotów użyteczności publicznej w tym sklepów oraz, co b. ważne, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych /chodzi o miejsca parkingowe i wjazdy do budynków/.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane