statystyki

Szybka likwidacja niebezpiecznego składowiska wreszcie możliwa

autor: Zofia Jóźwiak, Bożena Ławnicka11.09.2019, 09:52; Aktualizacja: 11.09.2019, 09:52
Szybka likwidacja niebezpiecznego składowiska wreszcie możliwa

Szybka likwidacja niebezpiecznego składowiska wreszcie możliwaźródło: DGP

Od 6 września br. mogą wejść na prywatny teren i usunąć nielegalne odpady, zanim uprawomocni się decyzja o udostępnieniu nieruchomości przez właściciela. Procedury nie wstrzyma nawet jego sprzeciw.

Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która uzupełniła ustawę o odpadach o nowy art. 26a. Dotyczy on działania JST w sytuacji, gdy zachodzi konieczność niezwłocznego usunięcia śmieci. Teraz w takim przypadku wójt zadziała szybko. Najpierw skonsultuje swoją decyzję z ekspertami, m.in. wojewódzkim inspektorem środowiska, sanepidem czy strażą pożarną, a po uzyskaniu od nich potwierdzenia, że w związku z wysypiskiem zachodzi ryzyko dla zdrowia ludzi i stanu środowiska, skieruje do właściciela terenu pismo i zażąda udostępnienia nieruchomości. Decyzja, w której musi być podany termin rozpoczęcia i zakończenia akcji oraz sposób, w jaki to będzie zrobione, podlega natychmiastowemu wykonaniu i nie wstrzyma jej nawet sprzeciw właściciela wniesiony do sądu.

Wygląda więc na to, że likwidacja dzikich wysypisk przyspieszy. To bardzo dobra wiadomość, bo pewnie nie ma w Polsce gminy, która nie miałaby z tym problemu. Nielegalne wysypiska zaśmiecają lasy czy przydrożne rowy, a ich właścicieli najczęściej trudno ustalić. Niestety do tej pory gminy były wobec problemu bezradne, nawet jeśli zgromadzone w takich miejscach odpady stwarzały zagrożenie. Gdy samorządy chciały same szybko usunąć śmieci, nie było to możliwe właśnie ze względów proceduralnych. Trzeba było czekać na uprawomocnienie się decyzji, która nakazywała właścicielowi terenu udostępnienie go JST i likwidację składowiska. I to nawet kilka miesięcy. A w tym czasie dzikie wysypisko nie tylko szpeciło okolicę i powodowało fetor, ale mogło być niebezpieczne dla zdrowia.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane