statystyki

Wójt może zostać posłem, ale nie może łączyć tych funkcji

07.08.2019, 18:00
Podsumowując, wójt może kandydować do Sejmu, lecz w przypadku wyboru na posła ma on 14 dni na podjęcie decyzji o rezygnacji z pełnienia dotychczasowej funkcji pod rygorem wygaśnięcia mandatu posła.

Podsumowując, wójt może kandydować do Sejmu, lecz w przypadku wyboru na posła ma on 14 dni na podjęcie decyzji o rezygnacji z pełnienia dotychczasowej funkcji pod rygorem wygaśnięcia mandatu posła.źródło: ShutterStock

Jestem wójtem, a ostatnio otrzymałem propozycję startu w wyborach parlamentarnych do Sejmu. Czy mogę w nich wystartować? Czy jeśli uzyskam mandat, mogę być jednocześnie wójtem i posłem?

Bierne prawo wyborcze do Sejmu określa konstytucja w art. 99, wskazując, że kandydatem na posła może być obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat. Należy zatem przyjąć, że osoba będąca wójtem (a także burmistrzem lub prezydentem miasta) może kandydować w wyborach parlamentarnych i ubiegać się o mandat poselski.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane