statystyki

Kasy online w JST? Tak. Ale na razie tylko tam, gdzie to konieczne, i nie od razu

autor: Radosław Kowalski03.07.2019, 07:45; Aktualizacja: 03.07.2019, 09:45
Zanim jednak jednostka samorządu podejmie decyzję o wymianie kasy na urządzenie online, musi zbadać, czy faktycznie jest to już konieczne.

Zanim jednak jednostka samorządu podejmie decyzję o wymianie kasy na urządzenie online, musi zbadać, czy faktycznie jest to już konieczne.źródło: ShutterStock

O terminie wprowadzenia łączących się przez internet urządzeń decyduje rodzaj dokonywanej sprzedaży. Jeśli więc samorządowa jednostka sprzedaje benzynę, to musi mieć takie urządzenie już od początku 2020 r.

1 maja 2019 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące kas rejestrujących, potocznie zwanych kasami fiskalnymi. Są to dużo wcześniej zapowiadane przepisy wprowadzające do polskiego systemu prawnego kasy online. Wprowadzając kasy online, prawodawca nie zdecydował się na radykalne działanie, w ramach którego doszłoby do masowej wymiany dotychczas stosowanych kas. Co ważne, tylko dla wybranych świadczeń wprowadzone zostały konkretne daty, po których podatnicy muszą stosować kasy online, i to tylko wobec takich czynności. Dla pozostałych wymiana kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii na kasy online następowała będzie stopniowo wraz wyeksploatowaniem dotychczasowych kas, upływem okresu homologacji, względnie zapełnieniem pamięci kasy z papierowym zapisem kopii. Zmiana nie oznacza więc, że już dziś każdy podatnik stosujący w swojej działalności kasę fiskalną musi wymienić działające do tej pory urządzenie na nowe. Faktycznie bowiem tylko określona grupa podatników ma obowiązek zaopatrzyć się w kasy online do końca tego roku, tak aby ewidencjonować za ich pomocą sprzedaż od 1 stycznia 2020 r.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane