statystyki

Cel pożądany, ale planowana pożyczka nieuzasadniona

autor: Marcin Nagórek26.06.2019, 10:16; Aktualizacja: 26.06.2019, 10:17
Z pewnością warunki te spełniają opisane w zapytaniu inwestycje gminy.

Z pewnością warunki te spełniają opisane w zapytaniu inwestycje gminy.źródło: ShutterStock

Nasza gmina zamierza w tym roku inwestować w instalacje fotowoltaiczne na budynkach gminnych. Wójt przygotował projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki 2 mln zł (wyprzedzające finansowanie) z WFOŚ. W budżecie gminy są też zaplanowane dochody z programu unijnego (EFRR) na ten cel. W ten sposób zapewnimy tej inwestycji wkład własny i unijny. Mamy jednak wątpliwości, czy takie wydatki będą legalne (w kontekście ewentualnej kontroli RIO) i czy planowanie budżetowe jest właściwe.

W pytaniu chodzi o dwie odrębne kwestie: o legalność wydatkowania środków budżetowych na inwestycję w instalacje fotowoltaiczne na nieruchomościach gminy i o kwestie proceduralno-budżetowe związane z planowaniem środków na ten cel.

Zgodnie z regulacją

Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, to warto odnieść się do ustaw: z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz.U. z 2019 r. poz. 506), z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869) oraz posiłkowo do ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 561 ze zm.). W art. 5 ostatniej z wymienionych ustaw wskazano m.in., że izby kontrolują gospodarkę finansową, w tym realizację zobowiązań podatkowych oraz zamówienia publiczne podmiotów, na podstawie kryterium zgodności z prawem i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Oznacza to, że RIO nie ma kompetencji do kontroli wydatkowania środków budżetowych pod względem kryterium celowości czy gospodarności.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane