statystyki

Cel pożądany, ale planowana pożyczka nieuzasadniona

autor: Marcin Nagórek26.06.2019, 10:16; Aktualizacja: 26.06.2019, 10:17
Z pewnością warunki te spełniają opisane w zapytaniu inwestycje gminy.

Z pewnością warunki te spełniają opisane w zapytaniu inwestycje gminy.źródło: ShutterStock

Nasza gmina zamierza w tym roku inwestować w instalacje fotowoltaiczne na budynkach gminnych. Wójt przygotował projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki 2 mln zł (wyprzedzające finansowanie) z WFOŚ. W budżecie gminy są też zaplanowane dochody z programu unijnego (EFRR) na ten cel. W ten sposób zapewnimy tej inwestycji wkład własny i unijny. Mamy jednak wątpliwości, czy takie wydatki będą legalne (w kontekście ewentualnej kontroli RIO) i czy planowanie budżetowe jest właściwe.

W pytaniu chodzi o dwie odrębne kwestie: o legalność wydatkowania środków budżetowych na inwestycję w instalacje fotowoltaiczne na nieruchomościach gminy i o kwestie proceduralno-budżetowe związane z planowaniem środków na ten cel.

Zgodnie z regulacją

Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, to warto odnieść się do ustaw: z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz.U. z 2019 r. poz. 506), z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869) oraz posiłkowo do ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 561 ze zm.). W art. 5 ostatniej z wymienionych ustaw wskazano m.in., że izby kontrolują gospodarkę finansową, w tym realizację zobowiązań podatkowych oraz zamówienia publiczne podmiotów, na podstawie kryterium zgodności z prawem i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym. Oznacza to, że RIO nie ma kompetencji do kontroli wydatkowania środków budżetowych pod względem kryterium celowości czy gospodarności.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane