statystyki

Zamknąć śmieci pod ziemią. Nie tylko ze względu na estetykę

autor: Zofia Jóźwiak, Katarzyna Nocuń12.06.2019, 09:56; Aktualizacja: 12.06.2019, 09:56
Nowoczesne pojemniki są wyposażone w systemy informatyczne – to odpowiedź na wyzwanie, które stoi przed każdym samorządem.

Nowoczesne pojemniki są wyposażone w systemy informatyczne – to odpowiedź na wyzwanie, które stoi przed każdym samorządem.źródło: ShutterStock

Odór unoszący się podczas upałów znad śmietników to problem, na który skarżą się prawie wszyscy Polacy. Okazuje się jednak, że można bardzo łatwo go rozwiązać. Wystarczy tak jak nasz lider dobrych praktyk – Ciechanów, a także Opole czy Toruń, zainwestować w podziemne pojemniki na odpady

Dziś pierwsza część cyklu „Perły Samorządu 2019. Liderzy dobrych praktyk”. Będziemy w nim prezentować rozwiązania wdrożone przez liderów dobrych praktyk i inne gminy wyróżnione w siódmym rankingu DGP. 

W Toruniu pojemniki są na Starym Mieście od ponad czterech lat, z kolei w Opolu pojawiły się pod koniec ubiegłego roku na pl. Świętego Sebastiana, zaś władze Ciechanowa postanowiły je zlokalizować w okolicy nowej hali targowej, do której kupcy sprowadzili się pod koniec wakacji ubiegłego roku. Nowoczesne instalacje stanęły także przy ul. Sienkiewicza w pobliżu niedawno zbudowanego parkingu Park&Ride i dworca PKP, który przeszedł renowację – To kompleksowe zagospodarowanie obszaru – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanowa Renata Jeziółkowska. Dodaje, że podziemne pojemniki zajmują mniejszą powierzchnię niż tradycyjne altany. Nie bez znaczenia jest także to, że z krajobrazu zniknęły mało estetyczne kontenery.

Poza tym pod ziemią jest niższa temperatura, która hamuje proces gnilny. Znika więc problem brzydkiego unoszącego się nad nimi zapachu i dzikich zwierząt, w tym poszukujących pożywienia gryzoni. Przy czym funkcjonują dodatkowo śmietniki wyposażone w specjalne systemy rozpoznawania odpadów i w efekcie nie można do pojemnika na szkło wrzucić papieru.

Różne rozwiązania

W Toruniu i Opolu za dostawę i montaż pojemników wraz z elektronicznym systemem kontroli dostępu odpowiada firma Polskie Pojemniki sp. z o.o. z Krakowa. – Jeden zestaw z reguły składa się z pojemnika na odpady: zmieszane mający pojemność 5 m sześc., suche (5 m sześc.) oraz szkło (3 m sześc.) – uściśla Joanna Pepłowska, kierownik referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych w Urzędzie Miasta Torunia.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • paseo(2019-06-12 10:20) Zgłoś naruszenie 01

    Podziemne zbiorniki na smieci sa już od dawna w wielu miejscach na zachodzie,takze na Teneryfie,gdzie meiszkamy.Nad ziemia jest tlko mala,estetyczna skrzynka ze stali nierdzewnej do wrzucania.Reszta jest w kontenerze pod ziemia.Gdy przyjezdza smeiciarka,calosc wyjezdza na powierzchnie chodnika i bez problemu można jak dotad wyciagnac i oproznic smeiciowy kontener.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane