statystyki

Polska rozkopana wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu gorących źródeł

autor: Jakub Pawłowski17.04.2019, 20:00
W ocenie NFOŚiGW energia z głębi ziemi jest najczystsza ze wszystkich odnawialnych źródeł. W przeciwieństwie do wiatru czy słońca jest też dostępna na stałym poziomie przez cały rok.

W ocenie NFOŚiGW energia z głębi ziemi jest najczystsza ze wszystkich odnawialnych źródeł. W przeciwieństwie do wiatru czy słońca jest też dostępna na stałym poziomie przez cały rok.źródło: ShutterStock

Samorządy coraz chętniej otwierają się na geotermię. Ich zapał studzą jednak wysokie wstępne koszty i niepewność, czy inwestycja w ogóle dojdzie do skutku. W przełamaniu impasu mają pomóc duże środki krajowe i nowe, pilotażowe programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tylko w ostatnich tygodniach rozpoczęto odwierty badawcze w Tomaszowie Mazowieckim i Turku, gdzie – jak wynika ze wstępnego rozpoznania geologicznego – można się spodziewać występowania ciepłych źródeł, które odpowiednio zagospodarowane mogą zapewnić ogrzewanie dla mieszkańców. Wkrótce analogiczne prace zaczną się w małopolskiej gminie Sękowa, gdzie NFOŚiGW dał zielone światło dla inicjatywy badawczej wartej 17,5 mln zł. Jednym z warunków przyznania wsparcia było m.in. złożenie deklaracji przez gminę o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane