statystyki

Polska rozkopana wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu gorących źródeł

autor: Jakub Pawłowski17.04.2019, 20:00
W ocenie NFOŚiGW energia z głębi ziemi jest najczystsza ze wszystkich odnawialnych źródeł. W przeciwieństwie do wiatru czy słońca jest też dostępna na stałym poziomie przez cały rok.

W ocenie NFOŚiGW energia z głębi ziemi jest najczystsza ze wszystkich odnawialnych źródeł. W przeciwieństwie do wiatru czy słońca jest też dostępna na stałym poziomie przez cały rok.źródło: ShutterStock

Samorządy coraz chętniej otwierają się na geotermię. Ich zapał studzą jednak wysokie wstępne koszty i niepewność, czy inwestycja w ogóle dojdzie do skutku. W przełamaniu impasu mają pomóc duże środki krajowe i nowe, pilotażowe programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tylko w ostatnich tygodniach rozpoczęto odwierty badawcze w Tomaszowie Mazowieckim i Turku, gdzie – jak wynika ze wstępnego rozpoznania geologicznego – można się spodziewać występowania ciepłych źródeł, które odpowiednio zagospodarowane mogą zapewnić ogrzewanie dla mieszkańców. Wkrótce analogiczne prace zaczną się w małopolskiej gminie Sękowa, gdzie NFOŚiGW dał zielone światło dla inicjatywy badawczej wartej 17,5 mln zł. Jednym z warunków przyznania wsparcia było m.in. złożenie deklaracji przez gminę o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane